kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

"... więc dlaczego nie chcesz spać?"
2006/9/13 12:00:00

Kołysankę „Ach śpij kochanie” znają chyba wszystkie mamy i prawie wszystkie śpiewają ją swoim dzieciom. Niestety – najbardziej prawdziwe są w niej słowa „…więc dlaczego nie chcesz spać”, bo większość dzieci w różnych okresach swego życia ma większe lub mniejsze kłopoty ze snem.

Noworodek przesypia większą część doby. Budzi się zazwyczaj wtedy, gdy jest głodny czyli średnio co 2-3 godziny. Wraz z upływem kolejnych miesięcy wydłuża się czas czuwania dziecka i długość jego snu w nocy. Niemowlę 4-miesięczne potrafi już przespać niemal całą noc, a w trzecim kwartale życia dziecko sypia dwa razy w ciągu dnia i ok. 9-10 godzin w nocy. Tak zachowują się „podręcznikowe” dzieci, jednak w rzeczywistości każde niemowlę jest inne – jedne śpią dłużej, inne krócej, bywają takie, które niemal od początku przesypiają noce, a inne budzą się co dwie, trzy godziny i domagają karmienia.

Co robić, aby nasz maluch zasypiał bez cowieczornych „koncertów” i przesypiał całą noc?

Możemy wypróbować kilka sposobów:
1. Staraj się wprowadzić maluchowi stały rytm dnia – daje mu to poczucie bezpieczeństwa, a widok mamy przygotowującej kąpiel i łóżeczko będzie mu się kojarzyć z zakończeniem czasu zabawy i przygotowaniem do snu.

2. Uważnie obserwuj malucha – jeśli ziewa, wkłada paluszki do buzi, marudzi, to znak, że jest zmęczony i pora położyć go spać. Jeśli przegapisz odpowiedni moment, będzie ci trudniej uśpić malca, bo zbyt zmęczonemu dziecku trudno jest usnąć.

3. Dobrze wywietrz pokój, w którym śpi dziecko, zadbaj o prawidłową wilgotność powietrza, wyjmij z łóżeczka zabawki, które mogą rozpraszać malucha i utrudniać mu zasypianie.

4. Wieczorem organizuj dziecku spokojne, wyciszające zabawy, nie włączaj przy nim telewizora, aby głośne dźwięki nie wpływały na malucha zbyt pobudzająco.

5. Przygotuj ciepłą kąpiel, a po niej wykonaj dziecku odprężający masaż – dotyk Twoich dłoni również podziała na malucha kojąco i wyciszy je przed snem.

6. Niektóre dzieci bardzo lubią być przed snem mocno opatulane kocykiem lub kołderką – musisz sama sprawdzić, czy Twój maluch to lubi, być może potrzebuje do spania więcej „luzu”.

7. Starsze niemowlęta i dzieci kilkuletnie mają swoje ulubione zabawki, przytulanki, które dają im poczucie bezpieczeństwa – pozwól im zabierać je do łóżeczka, musisz tylko sprawdzić, czy są to zabawki bezpieczne.

Strony: [1] [2] następna »


Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, niemowlę, sen, spanie


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»