kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Moje dziecko nie chce jeść
2007/3/9 14:30:00

Większość matek, nie tylko tych nadopiekuńczych, martwi się, że ich dzieci nie mają apetytu, za mało jedzą, a ich dieta jest bardzo monotonna, bo maluchy uparcie odmawiają próbowania nowych rzeczy. Tymczasem sytuacja w większości przypadków nie wygląda aż tak źle, a nasze obawy wynikają głównie z nadmiernej troski o zdrowie i rozwój naszych pociech.

Mamom, które uważają, że ich dziecko je za mało, pediatrzy zalecają czasem zapisywanie, co maluch zjadł przez cały dzień. Na ogół okazuje się, że uzbierało się tego całkiem sporo!

Aby nie toczyć codziennych batalii o nie zjedzony przez dziecko posiłek powinniśmy stosować się do kilku zasad:

1. Jedzmy posiłki razem z dzieckiem – w naszym towarzystwie na pewno zje znacznie więcej i chętniej, a przy okazji przyswoi sobie zasady dobrego zachowania przy stole.
2. Pozwólmy na samodzielność – dzieci w pewnych okresach swojego życia przejawiają prawdziwy „pęd” do samodzielności; warto to wykorzystać, choć karmienie dziecka znacznie skróciłoby czas posiłku.
3. Nie pozwólmy na pojadanie między posiłkami – to jedna z najczęstszych przyczyn braku apetytu naszego malucha. Dziecko, które przed głównym posiłkiem zjadło kilka ciastek, paluszków czy nawet jabłko, raczej nie zje całej przygotowanej dla niego porcji.
4. Posiłki powinny być urozmaicone, jednak nie podawajmy dziecku zbyt wielu nowych rzeczy naraz – jeżeli odmawia spróbowania nowej potrawy, nie zmuszajmy go do tego, a po kilku dniach spróbujmy ponownie. Dostosowujmy posiłki do apetytu dziecka: jeśli jest chore lub zmęczone, na pewno zje mniej.
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest wygłaszanie przy dziecku uwag na temat nie lubianych przez nas potraw – dzieci bardzo lubią naśladować dorosłych i chętnie będą powtarzać, że „nie znoszą szpinaku”, nawet go nie próbując.

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: jedzenie, karmienie, niejadek, pożywienie, smak


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»