Strona glówna›Rodzina›Dziecko›Bezpłatny wypoczynek dla dzieci i matek z domów i mieszkań zniszczonych przez powódź
Bezpłatny wypoczynek dla dzieci i matek z domów i mieszkań zniszczonych przez powódź
2010/6/5 12:10:00
W środę 2 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa na temat sytuacji popowodziowej w kraju z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, minister edukacji narodowej Katarzyny Hall, minister zdrowia Ewy Kopacz, minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, ministra Michała Boniego oraz sekretarza stanu w MSWiA Tomasza Siemoniaka. Omówiono obecną sytuację po powodzi i działania rządu. Minister zdrowia, Ewa Kopacz poinformowała, że osoby z terenów powodziowych są szczepione przeciwko tężcowi oraz że służby sanitarne nadzorują m.in. wodociągi, ujęcia wody i zalane cmentarze.
„Resort zdrowia działa w dwóch obszarach. Pierwszy to zapewnienie opieki medycznej osobom z terenów dotkniętych powodzią i działalność służb sanitarnych. Drugim obszarem jest zorganizowanie przez rząd bezpłatnego wypoczynku dla matek i dzieci do 7roku życia ze zniszczonych przez powódź domów i mieszkań” - mówiła minister zdrowia, Ewa Kopacz.
Wypoczynek będzie zorganizowany w ośrodkach wczasów rodzinnych pozostających w dyspozycji administracji rządowej i będzie trwał 2 tygodnie. Pobyt i podróż zostaną sfinansowane ze środków publicznych. Turnusy odbywać się będą do końca wakacji, a jeżeli będzie taka potrzeba także we wrześniu. Pierwszy zaplanowany turnus odbędzie się 12 czerwca w Juracie.
Celem projektu jest z jednej strony „zabranie” dziecka z miejsca zagrożeń chemicznych i biologicznych, uwolnienie od popowodziowej traumy, zorganizowanie należnego wypoczynku, a z drugiej strony umożliwienie spokojnej pracy tym, którzy będą remontowali swoje domy i mieszkania.
Wójtowie oszacują liczbę dzieci, dotrą do najbardziej poszkodowanych w powodzi rodzin i zaproponują im wspomniany wypoczynek.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »