kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Chodziki dla niemowląt są niebezpieczne?
2009/2/7 19:40:00

Uzyskane w ciągu ostatnich 20 lat dane ze szpitali, zarówno w Europie, jak i w USA, niezmiennie świadczą o tym, że chodziki dla dzieci stanowią zagrożenie - co roku udziela się pomocy tysiącom niemowląt z urazami spowodowanymi przez te urządzenia. Badania z Australii wskazują, że co najmniej co trzecie dziecko używające chodzika doświadcza urazu.

Jak wynika z badań brytyjskiego Towarzystwa Zapobiegania Wypadkom u Dzieci (Child Accident Prevention Trust), chodziki powodują więcej urazów u dzieci niż jakikolwiek inny produkt służący do opieki nad dziećmi. Wypadki spowodowane przez chodziki - np. wywrócenie się lub upadek ze schodów - bywają bardzo groźne, ponieważ w większości przypadków powodują uraz głowy. W ramach normy UE wprowadza się wymóg testów stabilności na etapie produkcji oraz obowiązek projektowania chodzików w sposób ograniczający ryzyko urazów.Chodziki dla dzieci to urządzenia na kółkach, dzięki którym małe dzieci, niepotrafiące jeszcze chodzić, mogą poruszać się na własnych nogach. Stosuje się je zwykle od momentu, kiedy dziecko potrafi siedzieć bez pomocy, do czasu, gdy nauczy się ono samodzielnie chodzić. Z chodzików korzystają przeważnie dzieci w wieku od 6 do 15 miesięcy.
Chodziki dla dzieci są każdego roku przyczyną tysięcy urazów u niemowląt. Wypadki polegają głównie na upadku ze schodów lub wywróceniu się i zdarzają się przeważnie wtedy, gdy dzieci próbują pokonywać nierówności, np. progi lub brzegi dywanów. Urazy wskutek takich wypadków bywają bardzo groźne, ponieważ w większości przypadków dotyczą głowy dziecka.
Dane z Portugalii wskazują, że 850 dzieci w wieku od 7 do 15 miesięcy wymaga pomocy z powodu urazów związanych z używaniem chodzików. Połowa przypadków to upadki ze schodów, a ponad 60% urazów dotyczy głowy. Brytyjskie Towarzystwo Zapobiegania Wypadkom u Dzieci szacuje, że w Wielkiej Brytanii chodziki powodują więcej wypadków niż jakikolwiek inny produkt służący do opieki nad dziećmi - w 2002 r. hospitalizowano ponad 2 350 dzieci, które ucierpiały w wypadkach spowodowanych przez chodziki; prawie 70% z nich miało poniżej jednego roku. Według danych ze szpitala uniwersyteckiego w Tuluzie (Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse) z lat 2003-2006 na pediatryczny oddział urazowy przyjęto 178 dzieci w wieku od 7 do 12 miesięcy, które ucierpiały w wyniku upadku przy korzystaniu z chodzika.
Szczegółowe informacje:

()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: chodziki, niebezpieczne chodziki, niemowlęta


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»