Meningokoki są groźnymi bakteriami, stanowiącymi jedną z najczęstszych przyczyn bakteryjnych zakażeń inwazyjnych. Choroba zagraża najbardziej niemowlętom i małym dzieciom do czwartego roku życia. Rodzice jednak niewiele wiedzą na ten temat – 70 procent opiekunów nie ma świadomości, że Inwazyjna Choroba Meningokokowa może zagrażać życiu dziecka – pokazują najnowsze badania świadomości na temat meningokoków w naszym kraju.
Meningokok jest chorobotwórczym drobnoustrojem (Neisseria Meningitidis), wywołującym między innymi ciężkie zapalenia inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych (ZOMR) i sepsa (posocznica), określane łącznie jako inwazyjna choroba meningokokowa (IChM). Inwazyjna choroba meningokokowa może mieć bardzo poważny przebieg i wymaga szybkiej diagnostyki i leczenia, aby zapobiec potencjalnym trwałym powikłaniom.
Zidentyfikowano dwanaście grup serologicznych (Neisseria meningitidis), z których sześć (A, B, C, W135, X i Y) jest odpowiedzialnych za większość przypadków zachorowań na całym świecie. Choroba meningokokowa stanowi największe zagrożenie dla niemowląt i małych dzieci w okresie pierwszych czterech lat życia. Drugi szczyt zachorowań obserwuje się wśród młodzieży. Zwiększone ryzyko zachorowania może występować w sytuacjach takich jak: podróż do obszarów o wysokim poziomie endemicznych zachorowań na chorobę meningokokową (np. afrykański pas występowania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) lub przebywanie w dużym skupisku ludzi.
Co polski rodzic wie o meningokokach?
Jak pokazują najnowsze wyniki badania świadomości przeprowadzonego przez agencję 4P Research Mix w sierpniu 2013 r. wśród rodziców, tylko 8% z nich wie, że niemowlęta mogą być szczególnie narażone na zakażenie meningokokami, podczas gdy jest to grupa najwyższego ryzyka. W grupie wiekowej 15-25 lat świadomość możliwości zachorowania jest równie niska, podczas gdy zalicza się ją do grup zwiększonego ryzyka zachorowalności.
Blisko 1/3 ankietowanych nie wie, jakie są możliwe dalsze konsekwencje przebycia tej choroby. U pacjentów, którzy przeszli meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych od 10% do 20% może mieć trwałe komplikacje neurologiczne, tj.: uszkodzenie mózgu, słuchu, ataki padaczki. W przypadku posocznicy częstym powikłaniem na skutek martwicy są ubytki skóry, tkanek a nawet amputacje kończyn.
- Choroba meningokokowa może wystąpić u każdego, lecz najczęściej rozpoznaje się ją u niemowląt i małych dzieci do 24 miesiąca życia, u młodzieży i u młodych osób dorosłych – informuje dr n. med. Ryszard Konior, pracujący na oddziale neuroinfekcji i neurologii dziecięcej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II – Choroba ta może stanowić zagrożenie dla życia, a profilaktyka ma kluczowe znaczenie, ponieważ choroba może szybko się rozwinąć i doprowadzić do zgonu w ciągu 24 godzin – dodaje dr Konior.
Wyprzedź meningokoki!
Należy wiedzieć, że przebieg inwazyjnej choroby meningokokowej może być dynamiczny i nieprzewidywalny, a choroba może występować w formie sporadycznych przypadków, lokalnych ognisk zachorowań lub epidemii. Nawet w sytuacjach dobrego dostępu do opieki medycznej, ogólna śmiertelność wynosi 5-10%. Dlatego tak istotnymi czynnikami w procesie ochrony zdrowia są: profilaktyka oraz edukacja zdrowotna.
Obecnie sposobem zapobiegania Inwazyjnej Chorobie Meningokokowej są profilaktyczne szczepienia. W Polsce dostępnych jest kilka szczepionek. Od niedawna są także dostępne skoniugowane, czterowalentne szczepionki. Profilaktyka 4 grup meningokoków A,C,W,Y jest możliwa już po 12 m. ż. dziecka.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »