kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Cyfrowe narodziny: witajcie w świecie online
2010/10/13 11:20:46

Publikowanie fotografii z USG, dzielenie się doświadczeniami ciążowymi na Twitterze, tworzenie albumów fotograficznych z porodu, a nawet zakładanie kont e-mail niemowlakom - dzisiejsi rodzice coraz częściej budują cyfrowy ślad swoich dzieci już od ich momentu narodzin, a nawet wcześniej. Badania AVG pokazują, że aż jedna czwarta dzieci ma internetowe narodziny przed rzeczywistą datą porodu.

Z badania przeprowadzonego przez AVG Technologies, firmę specjalizującą się w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego, wynika, że aż 81 procent dzieci poniżej drugiego roku życia posiada obecnie swój cyfrowy profil lub ślad w internecie, a ich zdjęcia znajdują się w sieci. W Stanach Zjednoczonych 92 procent dzieci pojawia się w internecie przed ukończeniem drugiego roku życia, w porównaniu do 73 procent dzieci z przebadanych krajów europejskich.

Sondaż przeprowadzono wśród matek pochodzących z Ameryki Północnej (Stanów Zjednoczonych i Kanady), Europy (Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii), Australii/Nowej Zelandii oraz Japonii.

Cyfrowe narodziny w wieku 6 miesięcy

Według badań AVG średnia wieku, w którym dzieci obchodzą swoje cyfrowe narodziny , wynosi sześć miesięcy. Jednak zdjęcia i informacje o jednej trzeciej z nich (33%) pojawiają się w internecie już w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie. W Wielkiej Brytanii 37 procent noworodków rozpoczyna swoje życie online tuż po narodzinach, podczas gdy w Australii i Nowej Zelandii jest to 41 procent.

Niemal jedna czwarta (23%) dzieci rozpoczyna cyfrowe życie w momencie, kiedy ich rodzice publikują w internecie zdjęcia z prenatalnych badań USG. Odsetek ten jest wyższy w Stanach Zjednoczonych (34 procent) oraz w Kanadzie (37 procent). Zdecydowanie mniej rodziców dzieli się zdjęciami USG swoich dzieci we Francji (13%), Włoszech (14%) i Niemczech (15%). Podobnie sytuacja prezentuje się w Japonii, gdzie odsetek ten wynosi tylko 14 procent.

Siedem procent niemowlaków i małych dzieci ma adres e-mail utworzony przez rodziców, a pięć procent ma profile w serwisach społecznościowych.

Na pytanie o motywację do publikowania zdjęć niemowląt w internecie, ponad 70 procent ankietowanych matek odpowiedziało, że chce podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Zaskakiwać może jednak fakt, iż ponad jedna piąta (22%) matek ze Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że chcą dodać więcej treści do swoich profilów społecznościowych, a 18 procent z nich przyznało, że po prostu naśladują innych.

W swoim badaniu firma AVG zapytała matki także o to, czy niepokoją się ilością informacji o swoich dzieciach, które w przyszłych latach będą dostępne w internecie (w skali od jednego do pięciu, gdzie pięć oznaczało wysoki poziom niepokoju). Z perspektywy globalnej, matki okazywały umiarkowanie zaniepokojone (przeciętnie 3,5), przy czym największe obawy wyrażały Hiszpanki (3,9), a najmniejsze - Kanadyjki (3,1).

- To szokujące, kiedy pomyślimy, że 30-latek ma cyfrowy ślad ciągnący się wstecz przez najwyżej 10-15 lat, podczas gdy ogromna większość współczesnych dzieci będzie obecna w internecie przed ukończeniem drugiego życia. Co więcej ilość tych informacji te będzie rosnąć przez całe ich życie - mówi J.R. Smith dyrektor generalny AVG Technologies. Nasze badania pokazują, że coraz częściej cyfrowe narodziny dziecka zbiegają się z rzeczywistą datą porodu, a nawet ją poprzedzają. Zdjęcia USG jednej czwartej dzieci pojawiają się online, jeszcze zanim fizycznie przyjdą one na świat - dodaje.

Specjaliści z AVG radzą:

To zrozumiałe, że dumni rodzice chcą dzielić się zdjęciami swoich dzieci z rodziną i przyjaciółmi. Specjaliści z AVG zalecają jednak, aby zawsze pamiętać o dwóch rzeczach:

Po pierwsze, publikując zdjęcia i informacje o swoich pociechach, tworzy się cyfrową historię ludzkiej istoty, która będzie jej towarzyszyć przez całe życie. Warto zadać sobie zatem proste pytanie: „w jaki sposób chcemy rozpocząć cyfrową przygodę naszego dziecka i co pomyśli ono w przyszłości o opublikowanych przez nas informacjach?"

Po drugie, zawsze należy zwracać uwagę na ustawienia prywatności w sieciach społecznościowych i innych profilach. W przeciwnym razie zdjęcia i specyficzne informacje o dziecku mogą być dostępne nie tylko dla rodziny i przyjaciół, ale dla całego świata online.

Badania zostały przeprowadzone przez firmę Research Now wśród 2200 matek z małymi dziećmi (poniżej drugiego roku życia). W sondażu wzięły udział matki z pięciu krajów UE (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii), Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Badanie przeprowadzono na przełomie września i października 2010 roku (27 września - 3 października).


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, internet, portale społecznościowe


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »