kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Dysleksja a nauka języka angielskiego
2016/1/7 19:20:00

Dziecko wykazujące specyficzne trudności w nauce czytania i pisania ma zwykle problemy z nauką języków obcych. Dla dzieci z dysleksją nauka np. języka angielskiego to spore wyzwanie. Pomóc może indywidualizacja pracy z takim uczniem przy zastosowaniu metod nauki angażujących różne zmysły.


Dzieci zmagające się z dysleksją, mimo że często są obdarzone dużą inteligencją i wyobraźnią, mają utrudniony początek szkolnej edukacji. Muszą pokonać trudności związane przede wszystkim z czytaniem (zwłaszcza na głos) oraz pisaniem. Dzięki systematycznej pracy, dobranym indywidualnie metodom nauki i wspomaganiu ze strony nauczyciela mogą doskonale sobie radzić. W przypadku tych dzieci szczególnie istotne jest dodatkowe wsparcie ze strony nauczyciela i specjalne dostosowanie materiałów dla dzieci dyslektycznych. Angielski, którego dobra znajomość otwiera wiele drzwi, może stanowić szczególne wyzwanie ze względu na nieregularną pisownię – różne sposoby zapisywania tych samych głosek. Więcej potrzebnej uwagi ze strony nauczyciela mogą zapewnić szkoły świadomie różnicujące sposoby nauczania, tak jak Warsaw Bilingual School.

Sto sposobów zapamiętywania

W zapamiętywanie nowych słów warto zaangażować różne zmysły oraz mnemotechniki, w tym również wierszyki i piosenki. Dziecko, w zależności od predyspozycji powinno je powtarzać na głos, przepisywać, podkreślać kolorami, pisać dłonią w powietrzu, wyklejać, lepić z plasteliny, obwodzić kontur wyrazu palcem – możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Nowe zwroty powinny być przyswajane w kontekście, najlepiej aby w zeszycie towarzyszył im odpowiedni obrazek. Dobrym pomysłem jest korzystanie z ilustrowanego słownika. Ułatwieniem w nauce może być też nagrywanie lekcji na dyktafon, żeby w domu jeszcze raz przeanalizować trudniejszy fragment materiału lub upewnić się co do poprawności wymowy. Przy zapisywaniu warto korzystać z komputera i programów sprawdzających pisownię, by nie utrwalać błędnych form oraz ułatwić odczytanie tekstu.

Wszelkie reguły gramatyczne dziecko z dysleksją łatwiej zapamięta, jeśli zostaną zwizualizowane w postaci wykresu bądź schematu. Dobrze jest też połączyć na stałe konkretne kolory z danymi częściami mowy.

– Każde dziecko w odmienny sposób zapamiętuje materiał i co innego je interesuje. Dlatego w Warsaw Bilingual School standardem jest indywidualne podejście do każdego ucznia oraz rozpoznanie jego słabych i mocnych stron, aby pomóc mu w równomiernym rozwoju. Jest to ważne dla dzieci z dysleksją, które zwłaszcza na początku nauki, muszą odnaleźć swój własny sposób na zapamiętanie materiału. My staramy mu się w tym pomóc – mówi Agata Żurowska, założycielka Warsaw Bilingual School.

Regularne powtarzanie materiału

W nauce, zwłaszcza języków obcych, bardzo ważne jest powtarzanie – aby informacje zapisać w pamięci długotrwałej należy je wielokrotnie powtórzyć, najlepiej kilka minut po opanowaniu materiału, następnego dnia oraz po tygodniu, miesiącu, pół roku i roku. Nawet w wakacje dziecko powinno mieć kontakt z językiem obcym, chociaż może on przybrać formę rozrywki: lektury, oglądania programów w oryginalnej wersji językowej, gry komputerowej z angielskimi poleceniami lub innej zabawy.

Dziecku z dysleksją często trudniej jest osiągnąć dobre wyniki w nauce języka obcego, dlatego tak ważna jest motywowanie go. Warto zauważać i chwalić nawet drobne postępy i sukcesy, jak również je nagradzać. Równie ważna jak motywacja zewnętrzna jest wewnętrzna motywacja dziecka. Dlaczego dziecko chce się uczyć języka obcego, co może dzięki temu zyskać? Dobrze jest spisać te powody i w chwilach zwątpienia do nich wracać.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dysleksja, język angielski, nauka języków obcych


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »