kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak być idealnym rodzicem chrzestnym?
2010/11/18 15:50:00

Wybór rodziców chrzestnych jest szczególnie ważny w czasie trwania przygotowań do ceremonii chrztu. Jeśli zostałeś poproszony, pewno czujesz się zaszczycony i wyróżniony, ale również trochę zagubiony. Jak być idealną matką lub ojcem chrzestnym? Nie ma jednej recepty, ale zawsze można skorzystać z kilku pomocnych rad.

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ale również Wielkanocy to apogeum celebracji chrzcin. Jednak każdy chrzest poprzedzony jest szeregiem przygotowań - wybór parafii, wypełnienie wszystkich formalności, ustalenie daty to tylko początek. Coraz bardziej popularne są uroczyste spotkania rodziny i przyjaciół. Dlatego ważne jest wszystko, od zakupu odświętnego ubranka dla maluszka do kupienia i wysłania zaproszeń na ten wyjątkowy dzień. Jednak najważniejszą decyzją jest wybór rodziców chrzestnych.

- Mam zostać rodzicem chrzestnym
Rola rodzica chrzestnego to nie tylko kupowanie prezentów i odpowiednie odegranie swojej roli podczas ceremonii kościelnej. To zobowiązanie do opieki, troski i czynnego udziału w kształtowaniu życia młodego człowieka. Chrzest to początek nowego etapu nie tylko dla rodziców, ale również dla samego dziecka. Dlatego zanim zostaniemy rodzicami chrzestnymi warto zastosować się do poniższych rad:

- Poznaj historię i tradycję ceremonii
Chrzest to symbol życia w wierze i przystąpienia do Kościoła. W Kościele Katolickim dziecko otrzymuje nowe imię i poprzez akt polania główki wodą święconą zostaje oczyszczone z grzechu pierworodnego. Świadome uczestnictwo rodziców chrzestnych rozpoczyna początek budowy więzi z dzieckiem, dlatego mentalne przygotowanie jest tak istotne.

- Niech chrześniak będzie twoim oczkiem w głowie
Odpowiedzialność jaką przyjmujesz na siebie zostając matką lub ojcem chrzestnym to: dbanie o swojego chrześniaka, pomoc w jego wychowaniu, bycie przy nim w najważniejszych dla niego chwilach. Czasami nie jest to proste, bowiem trwanie przy kimś nie polega tylko na uczestniczeniu w radosnych etapach jego życia, ale także w tych najcięższych. W okresie kiedy dziecko dorasta rodzice powinni pamiętać o wszystkich ważnych datach i starać się w miarę możliwości uczestniczyć w jego codziennym życiu. Dobrym pomysłem jest od czasu do czasu zabranie dziecka na spacer czy nawet do kina.

- Zapisz w pamięci ceremonię
Do nas, rodziców chrzestnych, należy zatroszczyć się, aby moment przyjęcia pierwszego sakramentu został uwieczniony. Małe dziecko nie będzie pamiętało jak wyglądała ta ceremonia, dlatego zapisanie tej chwili jest bardzo ważne. Fotografia czy film na pewno będą wspaniałą pamiątką, ale może warto zrobić coś jeszcze, coś od serca. Jako rodzic chrzestny możesz przygotować specjalną przemowę, nie będzie to tylko piękny gest, ale również uczczenie tej ceremonii oraz moment scalających wszystkich przyjaciół i rodzinę.

- Kup prezent dla dziecka, nie dla rodziców
Chrzest to okazja, aby podarować dziecku prezent, dzięki któremu w przyszłości będzie pamiętało o tej ceremonii. Wybór podarunku jest trudny, dlatego czasami warto skorzystać bądź zaczerpnąć inspirację z ofert sklepów specjalizujących się w prezentach na tego typu uroczystości. Warto zdecydować się na coś, co przetrwa próbę czasu i będzie wyjątkową pamiątką dla dziecka.

Być rodzicem chrzestnym to nie tylko obowiązki, ale również ogromna radość i satysfakcja z uczestnictwa oraz obserwacji jak młody człowiek staje się dorosły. Stworzenie silnej więzi z chrześniakiem może być także doskonałą bazą dla zbudowania przyjaźni. Dlatego naprawdę warto starać się i dać z siebie wszystko, aby zaszczyt bycia rodzicem chrzestnym nie był tylko i wyłącznie „nadaniem tytułu".


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Kościół, chrzest, rodzice chrzestni


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»