kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?
2012/1/26 21:00:00

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci czuły się komfortowo odrabiając lekcje, powinniśmy stworzyć im jak najlepsze warunki do przyswajania wiedzy. Prawidłowo zaaranżowane miejsce do nauki w domu może zapobiec wadom wzroku i postawy. Jednym z najważniejszych zagadnień przy organizacji odpowiedniego miejsca pracy dla naszego dziecka jest dobranie odpowiedniego oświetlenia, które w znaczącym stopniu wpływa na wzrost koncentracji i poprawę wyników w nauce.

Oświetlenie

Do czytania, pisania czy pracy przy komputerze wskazane jest oświetlenie punktowe. Do oświetlenia biurka możemy wybrać zarówno lampę zwieszaną, jak i tradycyjną lampkę stojącą. Dziecko praworęczne powinno mieć lampkę ustawioną na biurku po przeciwnej stronie, tak aby nie zasłaniać sobie światła w trakcie pisania. Analogicznie: leworęczni uczniowie powinni umieścić źródło światła po prawej stronie.

Ważna jest także odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem - wyliczono, że optymalna odległość to pomiędzy 35 a 50 cm. Zapewnia ona prawidłowe natężenie światła padającego na książki czy zeszyty. Aby uniknąć efektu oślepienia, który może być spowodowany odbiciem światła od blatu, warto wybrać biurko o matowej lub ciemnej powierzchni.

Przyjazne dla oczu światło dają źródła halogenowe. Przypomina ono to dzienne - białe i skrzące. W naturalny sposób oddaje rzeczywiste kolory, a dzieciom łatwiej skupić się przy nim na pracy. Biurkowa lampka może świecić nawet przez wiele godzin, ale nie musimy się obawiać o wysokie rachunki, jeśli zastosujemy np. żarówki halogenowe, które dają 30% oszczędności energii. Możemy też wybrać lampy wykorzystujące technologię LED, czyli diod emitujących światło. Najważniejsze zalety LED-ów to wyjątkowa trwałość, bardzo długi okres użytkowania oraz oszczędność energii.

Oprócz oświetlenia biurka lub stołu do pracy należy zadbać o oświetlenie ogólne, które rozjaśni przestrzeń wokół miejsca do nauki. W tym celu można wykorzystywać lampy, które dają możliwość przyciemniania – w zależności od pory dnia oraz ilości światła dziennego, jakie wpada do pokoju, w którym dziecko odrabia lekcje – możemy wówczas odpowiednio regulować natężenie światła.

Ergonomiczne miejsce pracy ucznia

Odpowiednio zaprojektowane, ergonomiczne miejsce do nauki również sprzyja efektywnej pracy i przekłada się na szybsze postępy w nauce. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym odrabianie prac domowych nie spowoduje zmęczenia lub dyskomfortu u naszego dziecka.

Biurko

Biurko powinno być na tyle duże, aby mogło pomieścić wszystkie niezbędne materiały i książki. Wysokość blatu należy natomiast dostosować do wzrostu dziecka, zachowując kąt prosty w kolanach oraz miedzy ramieniem a przedramieniem (podczas pisania na klawiaturze). Przestrzeń na nogi powinna pozwolić na płaskie ułożenie stóp na podłodze. Wszystkie elementy wyposażenia stanowiska powinny znajdować się w zasięgu ramion, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji.

Krzesło

Ergonomiczne krzesło powinno być obrotowe i dawać możliwość regulacji wysokości siedziska. Z czasem będzie można je łatwo dopasować do wzrostu dziecka. Oparcie krzesła powinno być ukształtowane zgodnie z naturalną pozycją kręgosłupa i pozwalać na ułożenie ramion na podłokietnikach. Dziecko powinno się opierać plecami o oparcie fotela, by nie przemęczać kręgosłupa.

Komputer

Monitor ustawiamy na wprost siedzącego i w odległości wyprostowanej ręki. Jego górna krawędź powinna znajdować się na linii wzroku lub do 20 stopni poniżej. Głowa dziecka powinna być w takiej pozycji, by szyja nie była wygięta, unikniemy wtedy zniekształceń w odcinku szyjnym kręgosłupa. Monitor, klawiatura i pisząca osoba powinny znajdować się w linii prostej, tak aby praca przy komputerze nie wymuszała skrętu tułowia. Pamiętajmy, aby klawiatura była ustawiona na nieślizgającej się powierzchni.

Dodatkowo warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze i cyrkulacji powierza w pokoju, w którym dziecko się uczy. Dobrze dotleniony mózg pozwala efektywnie i szybko pracować. Bardzo ważne jest także, aby nasze dziecko robiło sobie przerwy w trakcie nauki, najlepiej na krótkie ćwiczenia. Codzienna praca w pozycji siedzącej może skutkować bowiem poważnymi dolegliwościami, które często ujawniają się dopiero po kilku latach. Bardzo ważne jest abyśmy zachęcali dziecko do uprawiania sportów. Sporty ogólnorozwojowe, świetnie wpływają na wzmocnienie praktycznie wszystkich partii mięśniowych, dzięki czemu są one mniej podatne na uszkodzenia.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biurko, dziecko, komputer, nauka, oświetlenie


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»