kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak żywić dziecko w przypadku alergii na mleko krowie?
2015/4/29 21:25:23

Nietolerancja mleka krowiego u dziecka może objawiać się wieloma różnorodnymi przypadłościami, takimi jak bóle brzucha, kolka, refluks żołądkowo-jelitowy, problemy skórne czy brak przyrostu masy ciała. Według statystyk problemy z tolerancją mleka krowiego mogą dotyczyć około 5 procent maluchów. Dzięki szybkiej diagnozie i odpowiednio dopasowanej diecie można złagodzić objawy, a nawet całkowicie wyeliminować chorobę.

Alergia na mleko krowie może wiązać się z nietolerancją jednego z dwóch zawartych w nim substancji: laktozy lub białek mleka. Reakcja alergiczna wynika z niewystarczającej ilości enzymu odpowiedzialnego za rozkład tych składników. Organizm, traktując obojętną substancję pokarmową jako hipotetycznie zagrażającą, wydziela związek o nazwie histamina, co prowadzi do powstania stanu zapalnego, objawiającego się zmianami skórnymi oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i oddechowego.

Jak chronić dziecko przed alergią?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka, już w czasie ciąży przyszła mama powinna unikać potencjalnych alergenów, zarówno występujących w pokarmach, (np. jaj, cytrusów, surowego mleka czy orzechów), a także alergenów wziewnych, jak dym tytoniowy, roztocza czy pyłki traw i drzew. Najlepszą metodą zapobiegania alergiom pokarmowym u niemowląt jest karmienie piersią już od pierwszych chwil po narodzinach, pamiętać jednak należy, że niewielki procent takich dzieci także może być uczulonych. W takich przypadkach karmiąca mam powinna wykluczyć ze swojej diety mleko i produkty zawierające białka lub cukry mleka. Wskazane jest karmienie dziecka piersią minimum do szóstego miesiąca życia, po tym czasie można pod okiem pediatry stopniowo urozmaicać dietę malucha, wprowadzając produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które dostarczą organizmowi niezbędnych do rozwoju składników.

Dieta eliminacyjna – jak to działa?


Całkowite wykluczenie z jadłospisu uczulonego malucha mleka krowiego i produktów jemu pochodnych znacznie przyczynia się do komfortu życia zarówno pociechy jak i rodziców. U najmłodszych dzieci tradycyjne mleko krowie zastępować można mieszankami leczniczymi, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. U nieco starszych pociech świetnie sprawdzają się posiłki zastępcze w postaci gotowanych i przetartych warzyw lub delikatnych mięs, np. indyka. Pamiętać jednak należy, aby owe produkty wprowadzać do diety stopniowo tak, aby móc na bieżąco kontrolować pojawiające się ewentualne reakcje alergiczne. W diecie dziecka uczulonego na mleko krowie wcale nie musi brakować białka. Sporą jego ilość zawierają np. migdały, szprotki, żółtka jaj oraz warzywa strączkowe. Produkty te mogą być jednak także alergenami, dlatego wcześniej lepiej upewnić się, że organizm dziecka będzie je dobrze tolerował. Do wzbogacenia jadłospisu dziecka nietolerującego mleka krowiego można stosować ekologiczne bezmleczne kaszki, które dzięki zawartości cennych składników, np. tapioki, która jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, będą sycącym i pełnowartościowym posiłkiem maluszka – wyjaśnia Katarzyna Barwińska Senior Brand Manager marki Holle specjalizującej się w produkcji ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt. Należy pamiętać, że dieta bezmleczna nie obejmuje tylko eliminacji mleka, jogurtów, kefirów, twarożków i śmietany. Białka i cukry mleka mogą znajdować się także w takich artykułach jak czekolada, cukierki typu krówki, pieczywo pszenne i żytnie, wysoko przetworzone wędliny i kiełbasy oraz produkty typu instant. Przed podaniem dziecku nowego produktu warto dokładnie zapoznać się z etykietą, która powinna dostarczyć wyczerpujących informacji na temat składu produktu – dodaje Barwińska z Holle.

Poza realizacją wskazań dietetyków nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka, która może być bardziej podatna na odparzenia i wysuszenie. Odpowiednie balsamy i oliwki pozwolą utrzymać jej właściwe nawilżenie, a specjalne proszki i płyny do płukania zapobiegną powstawaniu nowych podrażnień.
()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergia, alergia pokarmowa, dziecko, mleko


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»