kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Łuszczyca u dziecka. Poradnik dla rodziców
2015/7/2 23:28:40

Chociaż objawy łuszczycy najczęściej pojawiają się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, to jednak zdarza się, że zmiany łuszczycowe na skórze pojawiają się u małych dzieci. Naukowcy nie znają przyczyn występowania tej choroby skóry - wiadomo jedynie, że choroba może mieć podłoże genetyczne, ale nie zawsze tak jest. Jak rozpoznać objawy tej choroby u najmłodszych i jak leczyć łuszczycę?

Pierwsze objawy łuszczycy u dzieci

Zmiany łuszczycowe, które pojawiają się u niemowląt i małych dzieci często mylone są ze zwykłą wysypką, alergią skórną lub pieluszkowym zapaleniem skóry. Niekiedy pojawiają się na owłosionej skórze głowy, więc trudno je dostrzec. Najczęściej objawy łuszczycy u dzieci mają postać niewielkich, różowych lub brunatnych grudek, które pokryte są srebrzystobiałą łuską. Ich pojawieniu się towarzyszy swędzenie i to właśnie ten objaw często alarmuje rodziców. Po zdrapaniu łuski w jej miejscu dostrzec można niewielkie kropelki krwi – to tak zwana „krwawa rosa”.

Objawy łuszczycy u dzieci występują w tych samych miejscach, w których pojawiają się u dorosłych, a więc na głowie, łokciach, kolanach, w pachwinach, ale także na pośladkach, w dole pleców i w okolicy pępka.

Jak leczyć łuszczycę u dzieci i niemowląt

Jeśli zauważysz u swojego dziecka pierwsze objawy, które mogą wskazywać na łuszczycę, nie podejmuj żadnych działań na własną rękę, ale skonsultuj się z dermatologiem. Tylko lekarz może określić, czy na pewno mamy do czynienia z łuszczycą i wybrać najskuteczniejszą metodę leczenia. Łuszczycę u dzieci i niemowląt leczy się za pomocą maści złuszczających (np. salicylowa, z mocznikiem), preparatów z dziegciem lub cygnoliną, kortykosteroidów. W cięższych przypadkach stosuje się antybiotyki i leki immunosupresyjne, a u niektórych chorych dobre efekty daje zastosowanie fototerapii, czyli leczenie światłem. W przypadku łagodniejszych objawów można stosować dermokosmetyki (maści, żele, mydła), które są dostępne bez recepty i skutecznie ograniczają stan zapalny skóry.

Remisja choroby

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, ale u dzieci i niemowląt często udaje się doprowadzić do długich, nawet trwających kilka lat, okresów remisji. Wówczas niezwykle ważne jest to, by wyeliminować czynniki, które wywołują objawy choroby. Doktor Michael Tirant, światowej sławy specjalista od łuszczycy i twórca preparatów Dr Michaels uważa, że zmiany skórne mogą być wywołane przez stres, zakażenia ogólnoustrojowe, uszkodzenia skóry (u dzieci mogą pojawić się np. po ospie), interakcje między lekami. Wśród czynników, które mają niekorzystny wpływ na stan skóry są także niektóre składniki pokarmowe.

Zmiany w diecie też mogą pomóc

Dieta dziecka chorego na łuszczycę powinna zawierać dużo zielonych warzyw, bogatych w kwas foliowy (sałata, brokuły, szpinak), a mało tych, w których są związki siarki (fasolka, groch). Lepiej unikać warzyw i owoców, które wywołują produkcję histaminy (wydzielana w dużych ilościach do tkanki podskórnej powoduje swędzenie), czyli jagód, truskawek, ananasów, pomarańczy, pomidorów. Niekorzystny wpływ na stan skóry ma także cukier – warto pamiętać, że jest on nie tylko w słodyczach, ale także w jogurtach, deserkach i napojach dla najmłodszych. Na liście dozwolonych produktów są ryby i oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mięso drobiowe. Trzeba pamiętać również o odpowiednim nawadnianiu organizmu – dzieci chorujące na łuszczycę powinny pić dużo wody.

Rady dla rodziców – to warto wiedzieć

Jak jeszcze można pomóc dziecku choremu na łuszczycę? Poza leczeniem i odpowiednią dietą ulgę może przynieść także właściwa pielęgnacja skóry i jej nawilżanie, np. poprzez dodawanie do kąpieli olejków. Pozytywne efekty daje również kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów łuszczycy, które pojawiają się często po infekcjach wirusowych i bakteryjnych pilnuj kalendarza szczepień dziecka, dbaj także o to, by miało zdrowe zęby (próchnica to choroba bakteryjna).

Dawniej łuszczyca mylona była z trądem, a i dziś można spotkać osoby, które boją się kontaktu z chorymi na łuszczycę. Tymczasem trzeba pamiętać, że łuszczyca nie jest zaraźliwa i zadbać o to, by osoby z otoczenia naszego dziecka miały tego świadomość. Dla malucha czy nastolatka wystarczającym stresem jest sama choroba, a wykluczenie ze środowiska rówieśniczego, wytykanie palcami czy wyśmiewanie z powodu nietypowego wyglądu może spowodować dodatkowo urazy psychiczne. Edukowanie bliskich i rozmawianie o chorobie z rodziną i otoczeniem dziecka jest więc równie ważne jak eliminowanie objawów choroby.

Agnieszka Skupieńska


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: choroby skóry, dermatolog, dermokosmetyki, dieta, dziecko, fototerapia, łuszczyca


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»