kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Młodzi Polacy głuchną
2009/4/14 15:20:00

Nawet przyszli muzycy psują sobie słuch - wynika z sondażu, którzy przeprowadziła polska redakcja miesięcznika Reader's Digest. Młodzi Polacy nie różnią się od rówieśników w Europie, 2/3 z nich słucha muzyki z przenośnych odtwarzaczy przez słuchawki douszne zbyt głośno. W efekcie dzisiejsze 20-latki w wieku lat 30 będą miały słuch 70-latków - alarmują specjaliści.

Z badań wynika, że co szósty 7-latek ma uszkodzenia słuchu i więcej niż co piąty uczeń szóstej klasy. Co gorsza ponad 50% rodziców nie zauważyło, że dzieci mają kłopoty ze słuchem. Hałas - drogowy, uliczny, w pracy i w domu - jest wszechobecny. W strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli próg szkodliwości, żyje więcej niż 2/3 z nas.

Niestety, świadomość społeczna wagi problemu jest bardzo niska. Z sondażu redakcyjnego wynika, że najbardziej narażeni na utratę słuchu Polacy, młodzież w wielu 12-16 lat, nie wiedzą, ile decybeli może uszkodzić delikatny zmysł słuchu i jakie ryzyko niesie nastawianie na maksimum głośności odtwarzaczy. Nawet uczniowie szkoły muzycznej, którzy mają w tej dziedzinie znacznie większą od przeciętnej wiedzę, aplikują sobie w słuchawkach muzykę „na maksa" (ale tylko pop, klasycznej słuchają cicho).

Ponad 10 milionów Polaków żyje w strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli powyżej progu szkodliwości. Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) wynika, że prawie co szósty 7-latek ma uszkodzenia słuchu, w większości na skutek infekcji lub urazu. Niektóre grzechotki dla dzieci wydają dźwięki powyżej 60 decybeli. Uciążliwy hałas może być karany mandatem - nawet do 52,82 złotych za jeden decybel przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do środowiska.

Progi szkodliwości hałasu
- Poniżej 35 decybeli - nieszkodliwy.
- 55 do 65 decybeli - może powodować irytację.
- Powyżej 65 decybeli - próg szkodliwości, hałas wywołuje wymuszone zachowania agresywne.
- Do 85 decybeli to próg uszkodzenia słuchu.
- Do 130 decybeli - groźba trwałych uszkodzeń, innych dolegliwości i schorzeń.
- Powyżej 130 decybeli - próg bólu, powoduje trwałe uszkodzenia słuchu, a w wyniku wibracji uszkodzenia wewnętrznych organów.

Jakie to głośne?
- Śpiew ptaków - 40 decybeli
- Sprzęt AGD - 25-65 decybeli
- Orkiestra symfoniczna - 80 decybeli
- Rozmowa - 80 decybeli
- Ruchliwa ulica - 80 decybeli
- Zabawka-trąbka - 70-90 decybeli
- Odrzutowiec - 120 decybeli
- Wybuchy petard - 130 decybeli

Informacje: Reader's Digest


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: decybele, hałas, poziom decybeli, próg hałasu, szkodliwy hałas, słuch, utrata słuchu


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »