kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

NIE nowotworom u dzieci
2008/11/22 13:20:00

Drugi rok z rzędu, w listopadzie, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Fundacja Ronalda McDonalda podejmują działania nagłaśniające ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz postępu w onkologii dziecięcej pn. „NIE nowotworom u dzieci". W dniach 21-23 listopada organizatorzy zapraszają rodziców i opiekunów dzieci w wieku 9-36 miesięcy do skorzystania z bezpłatnych, ultrasonograficznych badań profilaktycznych najmłodszych, które będą prowadzonew największych miastach Polski.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie wczesnej wykrywalności w
skutecznej terapii chorób nowotworowych. Organizatorom kampanii zależy, aby zagościła ona na stałe w listopadowym kalendarzu. Kluczową kwestią jest dotarcie z przesłaniem i zainteresowanie tematem jak największej liczby rodziców. W Polsce choroby nowotworowe rozpoznawane są we wczesnym stadium, dającym szansę na pełne wyleczenie tylko u 8 proc. chorych dzieci.W Europie Zachodniej odsetek ten jest dużo wyższy i wynosi ponad 25 procent. Wczesne wykrycie choroby nowotworowej to lepsze rokowania na pomyślne leczenie. „Dziecięcy nowotwór to choroba jak każda inna. Ale rodzice boją się wyniku badania i odwlekają moment jego wykonania. Nie wiedzą, że dla dzieci rak to nie jest wyrok. 90 proc. przypadków chorób nowotworowych u dzieci może być wyleczone" - mówi prof. Adam Jelonek, pediatra, prezes Fundacji Ronalda McDonalda.
„Tymczasem nie zgłaszając się na badania, rodzice z lęku przed rakiem odbierają dziecku szansę na wyleczenie. Brak działania nowotworu nie usunie.
Wręcz przeciwnie: u dziecka może urosnąć bardzo szybko. Dlatego rodzice odgrywają bardo ważną rolę w diagnozowaniu chorób, bo widzą zmiany w zachowaniu dziecka.
Warto, żeby przy okazji przewijania lub kąpania zwracali uwagę, czy np. w obrębie jamy brzusznej, szyi nie pojawiają się niepokojące zmiany. Są też inne objawy, których nie powinni bagatelizować: senność, rozdrażnienie, drżenie mięśni kończyn, dziecko nie przybiera na wadze. Jeśli u dziecka można zaobserwować takie niepokojące objawy, to trzeba jak najszybciej iść do lekarza. Na ekranie monitora widać już kilkumilimetrowe guzki, torbiele czy zwapnienia. Badanie USG pozwala szybko sprawdzić, czy u dziecka nie ma zmian, także tych, które nowotworem nie są." - dodaje.

W dniach 21-23 listopada, w ramach tegorocznej akcji, organizatorzy zaprosili rodziców i
opiekunów dzieci w wieku 9-36 miesięcy do skorzystania z bezpłatnych, ultrasonograficznych badań profilaktycznych najmłodszych. Są one prowadzone w 11 ośrodkach onkologicznych: w Białymstoku, Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Zabrzu.
Dodatkowo z oferty badań będzie można korzystać w Warszawie w dniach 17-23 listopada w specjalistycznym ambulansie medycznym Fundacji Ronalda McDonalda. Badania ultrasonograficzne są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Są realizowane wg standardów medycznych określonych przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.
Po zakończeniu badania rodzice otrzymają wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.
Jednym z elementów kampanii jest publikacja wydawnictw skierowanych do rodziców. Ze środków fundacji sfinansowano została między innymi książka pt. „Przejść przez chorobę nowotworową dziecka" pod redakcją prof. Jerzego Kowalczyka.

Więcej na:




Fundacja Ronalda McDonalda
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: badania, dziecko, nowotwory, nowotwór u dziecka, rak


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »