kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Narodziny w Polsce. Statystyczny maluch rodzi się w lipcu
2014/5/27 21:40:00

Statystyczny maluch przychodzi na świat w okresie wakacyjnym, a jego statystyczna mama ma 27 lat i wyższe wykształcenie – wynika z danych zgromadzonych przez markę JELP dotyczących kulisów narodzin Polaków. Okazuje się, że 8 na 10 maluchów rodzi się w związku małżeńskim, zwykle jeszcze przed pierwszą rocznicą ślubu.


Kiedy się poznaliśmy?

Statystyczny maluch poznaje swoją mamę w lipcu. Okres wakacyjny to zresztą sezon, kiedy rodzi się najwięcej dzieci w Polsce - duża liczba porodów przypada bowiem także na wrzesień oraz sierpień. Z kolei najmniej maluchów pojawia się na świecie w listopadzie oraz grudniu.

Być może rodzicom po latach trudno będzie sobie przypomnieć, w jakim dniu tygodnia po raz pierwszy ujrzeli synka lub córkę. Przykładowo w 2012 roku, według danych GUS, najmniej dzieci rodziło się w weekendy, w szczególności w niedzielę (10,9% wszystkich porodów wg średniej liczby urodzeń dla danego dnia). Najwięcej dzieci przychodziło na świat we wtorki (16,1%).

fot. Jak poznałem swoją mamę. Infografika. JELP

Gdzie się poznaliśmy?


Statystycznie najwięcej dzieci przychodzi na świat w szpitalu na terenie woj. mazowieckiego, gdzie – w porównaniu do danych z pozostałych regionów Polski – rodzi się co siódme. Proporcjonalnie najmniej porodów odnotowuje się w woj. opolskim.
Zaraz po porodzie, maluch waży najczęściej od 3 do 3,5 kg, podobnie jak więcej niż co trzeci rówieśnik. Istnieje także mała szansa, że mama będzie tuliła w ramionach ponad 5kg bobasa – w 2012 roku było tak w przypadku 0,13% wszystkich noworodków.

Według GUS, maluch przebywa w brzuszku mamy najczęściej od 37 do 41 tygodni. Spóźnialskich jest mało, gdyż zaledwie 1,8% dzieci przychodzi na świat po wskazanym terminie, natomiast 6% niemowląt rodzi się wcześniej, w okresie od 32 do 36 tygodnia ciąży. – Ciąża fizjologiczna trwa 10 miesięcy księżycowych, czyli 280 dni, co daje nam średnio 40 tygodni. Od tego terminu odliczamy plus minus 2 tygodnie. Wyliczenie to opiera się na założeniu, że kobieta miesiączkuje regularnie, a zapłodnienie nastąpiło dokładnie w 14. dniu cyklu – wyjaśnia pediatra dr Izabela Rogozińska, ekspert marki JELP.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, narodziny, poród, statystyki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »