kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Narodziny w Polsce. Statystyczny maluch rodzi się w lipcu
2014/5/27 21:40:00

Statystyczny maluch przychodzi na świat w okresie wakacyjnym, a jego statystyczna mama ma 27 lat i wyższe wykształcenie – wynika z danych zgromadzonych przez markę JELP dotyczących kulisów narodzin Polaków. Okazuje się, że 8 na 10 maluchów rodzi się w związku małżeńskim, zwykle jeszcze przed pierwszą rocznicą ślubu.

Kiedy się poznaliśmy?

Statystyczny maluch poznaje swoją mamę w lipcu. Okres wakacyjny to zresztą sezon, kiedy rodzi się najwięcej dzieci w Polsce - duża liczba porodów przypada bowiem także na wrzesień oraz sierpień. Z kolei najmniej maluchów pojawia się na świecie w listopadzie oraz grudniu.

Być może rodzicom po latach trudno będzie sobie przypomnieć, w jakim dniu tygodnia po raz pierwszy ujrzeli synka lub córkę. Przykładowo w 2012 roku, według danych GUS, najmniej dzieci rodziło się w weekendy, w szczególności w niedzielę (10,9% wszystkich porodów wg średniej liczby urodzeń dla danego dnia). Najwięcej dzieci przychodziło na świat we wtorki (16,1%).

fot. Jak poznałem swoją mamę. Infografika. JELP

Gdzie się poznaliśmy?


Statystycznie najwięcej dzieci przychodzi na świat w szpitalu na terenie woj. mazowieckiego, gdzie – w porównaniu do danych z pozostałych regionów Polski – rodzi się co siódme. Proporcjonalnie najmniej porodów odnotowuje się w woj. opolskim.
Zaraz po porodzie, maluch waży najczęściej od 3 do 3,5 kg, podobnie jak więcej niż co trzeci rówieśnik. Istnieje także mała szansa, że mama będzie tuliła w ramionach ponad 5kg bobasa – w 2012 roku było tak w przypadku 0,13% wszystkich noworodków.

Według GUS, maluch przebywa w brzuszku mamy najczęściej od 37 do 41 tygodni. Spóźnialskich jest mało, gdyż zaledwie 1,8% dzieci przychodzi na świat po wskazanym terminie, natomiast 6% niemowląt rodzi się wcześniej, w okresie od 32 do 36 tygodnia ciąży. – Ciąża fizjologiczna trwa 10 miesięcy księżycowych, czyli 280 dni, co daje nam średnio 40 tygodni. Od tego terminu odliczamy plus minus 2 tygodnie. Wyliczenie to opiera się na założeniu, że kobieta miesiączkuje regularnie, a zapłodnienie nastąpiło dokładnie w 14. dniu cyklu – wyjaśnia pediatra dr Izabela Rogozińska, ekspert marki JELP.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, narodziny, poród, statystyki


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»