kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Parlament chce bezpieczniejszych zabawek dla dzieci
2008/12/20 16:50:00

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa zabawek. Nowe prawodawstwo ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa produkowanych zabawek, wprowadza zakaz używania substancji rakotwórczych, mutagennych i toksycznych, a także wymaga ograniczenia stosowania metali ciężkich oraz substancji zapachowych.

Celem nowego projektu dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek jest wzmocnienie, ale także i aktualizacja przepisów dotyczących bezpieczeństwa zabawek. Obecna dyrektywa była do tej pory wystarczająca, jednak pojawiające się nowe typy zabawek na rynku, nowe materiały i technologie wykorzystywane do ich produkcji, zmusiły do przygotowania nowej wersji dokumentu. Przypadki toksycznych lub niebezpiecznych zabawek wprowadzanych na rynek, takich jak na przykład zabawka firmy Mattel w 2007 roku, wykazały potrzebę wprowadzenia bardziej rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.Branża zabawkarska w naszym kraju to około 10 tysięcy zatrudnionych osób, głównie w przedsiębiorstwach rodzinnych. Przedstawiciele branży obawiali się przyjęcia poprawek zaproponowanych przez partię Zielonych, zwłaszcza poprawki mówiącej o certyfikacjach przez stronę trzecią. Jak podkreślali, dodatkowa certyfikacja (oprócz obowiązkowych certyfikacji nałożonych przez UE i zapewniających bezpieczeństwo) nie wpłynęłaby na bezpieczeństwo, ale na rynek - konsumenci kupowali by najtańsze zabawki, nie posiadające nawet podstawowych certyfikatów unijnych.
Dyrektywa ma zastosowanie do produktów zaprojektowanych bądź przeznaczonych wyłącznie dla dzieci poniżej 14 roku życia. Dyrektywa zawiera także listy zakazanych substancji chemicznych, toksycznych i zapachowych. Producenci będą zobowiązani udowodnić, że zabawki nie są szkodliwe oraz nie zawierają substancji toksycznych i wpływających na zdrowie dzieci. Będą musieli przechowywać także dokumentację techniczną oraz deklarację zgodności z przepisami przez okres dziesięciu lat od momentu wprowadzenia zabawki do obrotu. Posłowie chcą wzmocnić przepisy dotyczące ostrzeżeń na samych zabawkach i opakowaniach tak, aby były bardziej widoczne. Dodatkowo, muszą być poprzedzone słowem „Ostrzeżenie", które musi być w języku danego kraju oraz widoczne w punktach sprzedaży włączając sklepy on-line. Wprowadzono specjalne przepisy dotyczące ostrzeżeń, że zabawka nie jest odpowiednia dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy.
Kompromisowa wersja dyrektywy zawiera wykaz 55 zakazanych substancji zapachowych. Ograniczona liczba substancji, które nie będą mogły przekraczać określonego limitu, będzie dozwolona w zabawkach edukacyjnych, mających na celu rozwój zmysłów. Parlament zaostrzył przepisy i ograniczenia w sprawie substancji, które są rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość (CMR). Jak podkreślili posłowie, powinny być one praktycznie zakazane. Wyjątkiem może być sytuacja, jedynie w przypadku, kiedy Europejski Komitet Naukowy potwierdzi, że nie ma żadnych zagrożeń. Parlament ograniczył dodatkowo korzystanie z metali ciężkich, poprzez zmniejszenie dozwolonych norm w wysokości 50%, w porównaniu z propozycją Komisji.
Zostaną wprowadzone też nowe przepisy dotyczące hałasu emitowanego przez zabawki. Celem jest ochrona dzieci przed ryzykiem utraty słuchu, spowodowane przez dźwięki emitowane przez zabawki. Nowe standardy będą bardziej restrykcyjne. Inne poprawki zawierają klauzule mające na celu zmniejszenie ryzyka udławienia lub uduszenia poprzez połknięcie małych zabawek lub ich części zawartych w żywności. Takim przykładem są na przykład czekoladowe jajka niespodzianki.
Państwa członkowskie powinny wprowadzić w życie przepisy najpóźniej 18 miesięcy po opublikowaniu dyrektywy. Jednak, w celu umożliwienia producentom zabawek dostosowania się do nowych wymogów, konieczne jest zapewnienie dwóch lat okresu przejściowego od wejścia w życie niniejszej dyrektywy, podczas którego producenci nadal mogą sprzedawać zabawki zgodne z normami, które obowiązują obecnie. W przypadku obostrzeń dotyczących substancji chemicznych, okres ten powinien wynosić cztery lata tak, aby umożliwić dostosowanie produkcji do nowych norm.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: bezpieczne zabawki, dyrektywa parlamentu, dzieci, parlament europejski, zabawki