kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Pierwsze pranie ubranek malucha
2013/10/12 22:30:00

Przyszli rodzice zwykle dużo uwagi poświęcają na kompletowanie wyprawki dla swego pierwszego potomka. Ubranka, kosmetyki, łóżeczko, wózek i inne akcesoria – listę potrzebnych rzeczy można by uzupełniać długo. Zanim jednak ubierzemy maluszka w kolorowe śpioszki, należy je uprać. Bywa to kłopotliwe, zwłaszcza, że najważniejszą kwestią staje się zabezpieczenie wrażliwej skóry noworodka przed alergenami.

Według danych Światowej Organizacji Alergii na to schorzenie uskarża się coraz więcej osób – z alergią może mieć do czynienia nawet 40 proc. Polaków (dane Uniwersytetu Medycznego w Warszawie), a także co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym. Unikanie kontaktu z substancjami, które mogą uczulać to niezwykle ważne zadanie dla świeżo upieczonych rodziców. Pamiętajmy, że w okresie niemowlęcym skóra naszego maluszka jest wyjątkowo delikatna i podatna na alergeny.

– Wrażliwa skóra niemowlęcia jest dwukrotnie cieńsza niż skóra dorosłego, nie pokrywa jej szczelny i ochronny płaszcz lipidowy, który mógłby chronić skórę przed nadmierną utratą wody oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Gruczoły łojowe, które w życiu płodowym były bardzo aktywne, we wczesnym dzieciństwie zdecydowanie wyhamowują swoją działalność. Również gruczoły potowe wykazują się mniejszą sprawnością w stosunku do skóry człowieka dorosłego – dodaje dr n. med. Izabela Rogozińska, specjalista pediatra i ekspert marki Jelp.

Stąd jeszcze w okresie ciąży należy przygotować się nie tylko na pierwszą kąpiel malucha, ale również na pierwsze pranie – wiele środków zawiera bowiem czynniki drażniące i sztuczne barwniki, które mogą osadzać się na dziecięcych ubrankach.

– Czynniki chemiczne, które są dodawane do standardowych środków czystości dostępnych na rynku, mogą uczulać malucha. Wybierając proszek do prania, żel czy płyn do płukania pamiętajmy o dokładnej analizie ich składu. Ważne, by kupować te środki, które są bezpieczne już od 1. dnia życia dziecka – mówi Izabela Jaskólska, przedstawiciel Jelp, pierwszej w Polsce marki z hipoalergicznymi środkami do prania.

Unikaj enzymów i sztucznych barwików

Najczęstszymi alergenami u najmłodszych niemowląt są alergeny pokarmowe. Jednak w przypadku skóry malucha znaczenie mogą mieć nawet małe ilości substancji uczulających. Warto pamiętać, że okres niemowlęcy to poważna próba dla skóry dziecka, która w łonie matki była stale nawilżana przez płyn owodniowy, pozbawiony bakterii.

– Po przyjściu na świat skóra noworodka natychmiast jest narażana na kontakt z różnymi drobnoustrojami środowiskowymi oraz wysychanie, czego objawem jest łuszczenie w pierwszych dniach życia. A to czyni skórę malucha jeszcze bardziej delikatną – mówi dr Rogozińska.

Jak zabezpieczyć się przed wystąpieniem alergii u dziecka? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem oraz czynnikiem drażniącym. Do najczęstszych substancji obecnych w środkach piorących, które mogą podrażniać wrażliwą skórę należą: wybielacze optyczne, rozjaśniacze chemiczne, aktywatory TAED i sztuczne barwniki. W przypadku proszków hipoalergicznych składnikiem czyszczącym jest jednak aktywny tlen, a nie bioaktywny detergent. Jeśli ten ostatni znajduje się w składzie środków piorących, warto zrezygnować z zakupu, gdy w domu mamy małe dziecko lub alergika.

Zapach może szkodzić

W naszym otoczeniu mamy coraz więcej sztucznych substancji zapachowych, a przecież to węch malucha jest tym zmysłem, który w pierwszych miesiącach pozwala odróżnić rodziców. Stąd też pościel noworodka, kocyki, bielizna kąpielowa, a przede wszystkim ubranka i pieluszki powinny być prane w środkach bezzapachowych lub o delikatnym zapachu, który nie będzie podrażniał jeszcze słabo rozwiniętego układu oddechowego. Czy to oznacza, że pachnące pranie nie jest odpowiednie ani dla alergików, ani małych dzieci?

– Na rynku dostępne są np. hipoalergiczne środki piorące oraz płyny do zmiękczania tkanin, z wyczuwalną i delikatną nutą zapachów, bezpieczną i przyjemną dla dziecka. Intensywny aromat substancji obecnych w standardowych środkach do prania może kolidować z naturalnym zapachem malucha, którego układ oddechowy cały czas się rozwija – dodaje Izabela Jaskólska.

Bezpieczeństwo potwierdzone atestami


Kompletując środki bezpieczne już od pierwszego prania warto zwracać szczególną uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie atesty, gwarantujące 100% bezpieczeństwo dla dziecka. Hipoalergiczne środki powinny być przetestowane klinicznie i posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Rodzice, którzy chcą sprawdzić, czy dany produkt spełnia restrykcyjne wymogi mogą szukać istotnych dla nich rekomendacji na opakowaniach, ale również na stronach internetowych producentów. Oprócz najważniejszego atestu nadawanego przez Instytut Matki i Dziecka, certyfikaty wydają również m.in. takie instytucje, jak Polskie Towarzystwo Położnych, ośrodki badawcze (np. Ośrodek Badań „Dziecko Alergiczne”) czy uniwersytety medyczne.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergeny, alergia, ciąża, dziecko, niemowlę, pranie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »