kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Przedszkole - jak przygotować siebie i dziecko?
2007/6/7 20:20:00

Jeżeli twoje dziecko niedługo ma rozpocząć przedszkolną karierę, trzeba zacząć się do tego przygotowywać odpowiednio wcześniej. Nowe miejsce, nowi koledzy, nowa opiekunka, posiłki, inny rytm dnia – wszystko to ma bardzo duży wpływ na psychikę malucha, dlatego, jeśli chcecie, aby wszystkie te zmiany dziecko przeżyło w miarę „bezboleśnie”, zacznijcie przygotowania właśnie teraz, przed i czasie wakacji, kiedy macie dla siebie więcej czasu. Od czego zacząć?


Po pierwsze: korzystajcie z tzw. dni otwartych.
W czerwcu większość placówek organizuje „dni otwarte” dla przyszłych przedszkolaków i ich rodziców. Możecie podczas nich poznać panie, które będą opiekować się waszym dzieckiem, a ono samo zobaczy salę, łazienkę, pozna nowych kolegów, pobawi się zabawkami. Początkowo musicie towarzyszyć dziecku podczas wizyt w przedszkolu, ale stopniowo można zacząć przyzwyczajać go do tego, że zostanie tu na jakiś czas bez mamy czy taty: przedszkolanki zazwyczaj proponują zostawienie malucha najpierw na pół godziny, a potem na nieco dłużej.

Po drugie: ucz dziecko samodzielności.
Jeśli dotąd sama zajmowałaś się maluchem w domu, być może nie potrafi ono jeszcze samodzielnie jeść, ma problemy z ubieraniem się czy toaletą. Zapisanie dziecka do przedszkola to jednak ostatni moment na to, żeby opanowało ono podstawowe umiejętności dotyczące „samoobsługi”: musi umieć posługiwać się łyżką i widelcem, ubrać spodnie czy bluzę, umyć buzię, ręce i ząbki. W większości placówek wymagane jest także, aby dziecko umiało już korzystać z toalety.

Po trzecie: postaw na kontakty towarzyskie.
Dziecku, które jest jedynakiem, może być trudno odnaleźć się w nowej, przedszkolnej rzeczywistości. Duża grupa rówieśników, z których każdy ma swoje odrębne nawyki i potrzeby, a także swoje zdanie, którego jest w stanie bronić do upadłego, bywa źródłem wielu konfliktów, rozwiązywanych nie zawsze pokojowo. Dziecku, które dotąd było zawsze w centrum uwagi, z którego zdaniem liczono się w każdej sprawie, musi nagle zacząć ustępować i dzielić się zabawkami.

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, niania, przedszkolak, przedszkole, rówieśnicy, zabawa


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »