kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Smoczek - gumowy przyjaciel czy wróg
2007/1/12 21:40:00

Do niedawna smoczki nie cieszyły się zbyt dobrą opinią ani wśród pediatrów, ani rodziców, choć ci ostatni, obserwując wpływ, jaki ma gumowy „uspokajacz” na ich pociechy, próbowali się tym trochę usprawiedliwiać.

Rzeczywiście: smoczek uspokaja, zapewnia maluchowi zaspokojenie jednej z jego podstawowych potrzeb – ssania – i jest zawsze pod ręką (czego nie można powiedzieć o matczynej piersi). Z drugiej strony rodzice są straszeni wizją krzywego zgryzu i nawet kilkuletnich dzieci paradujących ze smoczkiem, z którym nie potrafią się rozstać. Podawać więc czy nie podawać?

Lekarze są w zasadzie zgodni: podawać, ale wyjmować smoczek z buzi dziecka gdy zaśnie i stopniowo odzwyczajać, gdy pojawią się u malucha pierwsze ząbki. Mimo tego, ze obecnie produkowane smoczki mają odpowiedni, anatomiczny kształt, zbyt długie ssanie może powodować powstawanie wad zgryzu.

Oprócz tego, że zawsze są pod ręką, smoczki mają też inne zalety: masują podniebienie i dziąsła, wspomagają rozwój mięśni twarzy, uczą prawidłowego ssania, pobudzają rozwój układu oddechowego dziecka, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, w pewnym stopniu zastępują maluchowi pierś i ułatwiają mu zasypianie.

Każde niemowlę rodzi się z bardzo silną potrzebą ssania, którą – jeśli nie podamy mu smoczka – będzie starało się zaspokajać w inny sposób: częstym ssaniem piersi, rogu kocyka, poduszki czy paluszków. Jeżeli więc nasze dziecko (zwłaszcza jeśli jest karmione butelką) zaczyna wkładać do buzi paluszki, lepiej podać mu odpowiednio dobrany smoczek. Musi on być dostosowany do wieku dziecka (dla noworodka lepszy jest smoczek silikonowy, dla starszych niemowląt lateksowy) i z odpowiedniej wielkości tarczą (zbyt duża może utrudniać oddychanie!).

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: niemowlę, smoczek, zgryz, zęby


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»