kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Śniadanie najważniejsze
2010/1/19 10:50:46

Wystartował program „Mleczny Start wspiera Super Mamy" zainicjowany przez Partnerstwo dla Zdrowia. Jego celem jest upowszechnienie wśród mam wiedzy dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania dzieci oraz zachęcenie najmłodszych do jedzenia śniadania - najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Program wspierają Paulina Smaszcz-Kurzajewska i Ilona Felicjańska.

Program jest odpowiedzią na potrzeby każdej polskiej mamy, która pomimo obarczenia wieloma codziennymi obowiązkami, troszczy się o swoje pociechy. Każda Super Mama przywiązuje dużą wagę do prawidłowego rozwoju swoich dzieci, zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Taka mama potrzebuje konkretnych sposobów, które pomogą jej wychować dzieci na zdrowe, silne i mądre.

Program „Mleczny Start wspiera Super Mamy" ma podpowiedzieć mamom, jak prawidłowo przygotować zdrowy pierwszy posiłek, niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci. Właściwe odżywianie to nie tylko dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, ale również regularne spożywanie posiłków. Zdaniem dietetyków, dziecko powinno spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Na szczególną uwagę zasługuje śniadanie . Jest to posiłek, który po przerwie nocnej dostarcza dzieciom energię potrzebną do nauki i zabawy. Po śnie stężenie glukozy - paliwa dla szarych komórek i układu nerwowego - we krwi jest bardzo niskie i wymaga uzupełnienia wartościowym, porannym posiłkiem.

Poranek bez śniadania - to błąd!

Z obserwacji specjalistów w zakresie żywienia wynika, że spora grupa dzieci w wieku szkolnym odżywia się nieprawidłowo. Zdaniem Małgorzaty Więch z Instytutu Matki i Dziecka wiele z nich nie je śniadań wcale lub „połyka" je w porannym pośpiechu. „Dzieci często wychodzą do szkoły bez pierwszego śniadania. Zaspokajają swój głód dopiero w ciągu dnia. W sklepiku szkolnym kupują produkty o niskiej wartości odżywczej, np. napoje, pieczywo cukiernicze oraz słodycze, które nie mogą zastąpić wartościowego posiłku jedzonego w domu. W diecie dziecka, które zamiast posiłków podjada przekąski może brakować wielu składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju, np. witamin, szczególnie tych z grupy B, jak również składników mineralnych, zwłaszcza cynku, żelaza, wapnia i magnezu" - komentuje problem Małgorzata Więch.
Niejedzenie śniadań i niezbilansowana dieta odbijają się negatywnie na zdrowiu najmłodszych oraz mogą pogarszać ich predyspozycje do nauki. Pomijanie porannego posiłku wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, zapamiętywanie i zdolność koncentracji - bardzo ważne dla każdego ucznia. W konsekwencji obniżają predyspozycje do nauki. Wyniki badań wskazują, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowe śniadania szybciej pracują i popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów, lepszą kondycję fizyczną i lepsze wyniki w testach sprawności fizycznej . Istnieje również związek pomiędzy niejedzeniem śniadań przez dzieci, a rozwojem otyłości w okresie dojrzewania . „Podjadając niezdrowe przekąski dziecko dostarcza swojemu organizmowi jedynie „puste kalorie", które sprzyjają rozwojowi chorób dietozależnych, m.in. otyłości czy chorób układu krążenia" - wyjaśnia Małgorzata Więch.

Super Mamy powinny przygotowywać swoim dzieciom śniadanie:

Powód 1 - Śniadanie to dobry start każdego dnia. Dostarcza dziecku niezbędną energię na początek dnia, aby mogło się uczyć i bawić.
Powód 2 - Śniadanie buduje przyszłość dziecka. Bogate w składniki odżywcze pozwala mu zdrowo rosnąć i rozwijać się.
Powód 3 - Śniadanie sprzyja osiąganiu sukcesów w nauce. Dziecko po zjedzonym posiłku lepiej się koncentruje.
Powód 4 - Śniadanie poprawia nastrój. Głodne dziecko jest rozdrażnione i ma gorszone samopoczucie.
Powód 5 - Śniadanie zbliża rodzinę. Powinno stać się codziennym, małym rytuałem, który wzmacnia rodzinne więzi.

W program „Mleczny Start wspiera Super Mamy" zaangażowały się Paulina Smaszcz-Kurzajewska oraz Ilona Felicjańska, sławne mamy, znane ze swojej aktywności na rzecz dzieci i promowania zdrowych postaw żywieniowych wśród najmłodszych. „Nasza matczyna miłość do dziecka przejawia się w tym, jak z miłością i sercem przygotowujemy dla niego posiłek. Jako mama doskonale wiem, jak ważną rolę odgrywają zasady zdrowego odżywiania dzieci. Już od najmłodszych lat życia moich pociech dbam, aby codziennie jadły pożywne śniadanie. Poprzez udział w programie „Mleczny Start wspiera Super Mamy" chcę przypomnieć polskim mamom, że to właśnie od nich w ogromnej mierze zależy, czy ich dzieci będą zdrowe, szczęśliwe i ciekawe świata!" - opowiada o swoim udziale w programie Paulina Smaszcz-Kurzajewska. „Wspólnie chcemy przypomnieć rodzicom, że to, co podają swoim pociechom na śniadanie wpływa na ich sprawność intelektualną, zdrowie, a w konsekwencji ich przyszłość" - dodaje Ilona Felicjańska.

Super Mama, Paulina Smaszcz-Kurzajewska radzi innym Super Mamom:
1. Zrób ze śniadania codzienny rytuał i „śniadaj" rodzinnie. Rodzinne śniadanie utrwala dobre nawyki żywieniowe dziecka. Dla niego przestrzegający zasad racjonalnego żywienia rodzic jest najlepszym wzorem do naśladowania.
2. Zadbaj o miłą atmosferę porannego posiłku. Wmuszanie dziecku zjedzenia śniadania lub jedzone w biegu, może być powodem problemów z niestrawnością jak i emocjonalnych. Niech śniadanie kojarzy się z przyjemnością, a nie przymusem.
3. Jeśli Twoja pociecha wykręca się od jedzenia śniadania, zrób z niego zabawę. Zaangażuj dziecko w przygotowanie posiłku. Pozwól mu wybrać kolorowe naczynia na kaszę mannę. Możesz też zaproponować mu, by uczestniczyło w przygotowaniu posiłku. Pozwól wymieszać kaszkę lub wspólnie wykonajcie kolorowe buźki na kanapkach.
4. Pamiętaj, że śniadanie jest podstawowym posiłkiem nie tylko dla naszego dziecka, ale również dla nas. Dorośli często o tym zapominają.
5. Kaszka Mleczny Start jest również doskonałym śniadaniem dla dorosłych - tak samo jak moi synowie, ja również wybieram bananową.
Jak przygotować wartościowe śniadanie dla dziecka w wieku szkolnym podpowiada Super Mama Małgorzata Więch, specjalista w zakresie żywienia z Instytutu Matki i Dziecka:
1. Dorastającemu dziecku należy dostarczyć taką ilość składników odżywczych, która zaspokoi jego potrzeby związane z intensywnym wzrostem i rozwojem fizycznym.
2. Istotne jest, aby śniadanie dostarczało ok. 25% codziennego zapotrzebowania na energię.
3. Zimową porą warto zadbać o to, aby pierwszy posiłek był ciepły. Rozgrzeje on organizm dziecka, kiedy będzie w drodze do szkoły.
4. Staraj się, aby Twoje dziecko jadło śniadanie każdego dnia o tej samej porze. Regularne spożywania posiłków jest korzystne dla organizmu dziecka.
5. W śniadaniu dziecka powinny się znaleźć produkty mleczne. Są one źródłem białka, a także wapnia, który chroni i wzmacnia układ kostny młodego organizmu. Mleko i jego przetwory zawierają także sole magnezu, potasu i cynku. Są źródłem witamin z grupy B, witaminy A i D.
6. Pamiętaj o kaszach, które są źródłem węglowodanów złożonych, głównie skrobi, białka roślinnego, błonnika pokarmowego.
7. Urozmaicaj śniadanie świeżymi owocami lub warzywami. Możesz podać także szklankę świeżo wyciśniętego soku.

Koalicja Partnerstwo dla Zdrowia to wspólna inicjatywa trzech firm (Biedronka, Danone, Lubella) i instytucji naukowej (Instytut Matki i Dziecka).


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: mleczny start, śniadanie, żywienie dziecka


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»