kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Świadomy rodzic - szczęśliwe dziecko
2013/5/29 19:20:00

Najważniejszym czynnikiem, który determinuje szczęśliwe dzieciństwo są relacje z rodzicami – wynika z najnowszego badania UNICEF. Tymczasem jedna piąta polskich dzieci nie jest zadowolona ze swojego życia. Doświadczają one samotności, są smutne, brakuje im wsparcia ze strony najbliższych. Jakie wyglądają relacje polskich dzieci z rodzicami?

Dziecko, które dopiero poznaje świat odczuwa nieustanną potrzebę dzielenia się swoimi emocjami i wrażeniami z rodzicami. Nie oczekuje od nich biernej obecności, ale czynnego udziału w ich życiu, wspólnej zabawy, pomocy w nauce, wsparcia w zmaganiu się z codziennymi problemami. Ignorowane, na wszelką cenę usiłuje zwrócić na siebie uwagę, walczy o chwilę rozmowy. Rodzicom często brakuje jednak czasu i sił, by wysłuchać i zająć się sprawami dziecka. Są zapracowani, przemęczeni i zestresowani. Często lekceważą zachowanie dziecka, odbierając je jako natręctwo.

Tylko pracą rodzic żyje

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Mazowieckie Centrum Profilaktyki i Uzależnień, aż 70% dzieci w wieku szkolnym nie jest regularnie przytulanych przez rodziców. Rzadkością jest także wspólne spożywanie posiłków. Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy powoduje, że rodzice pracują do późna, coraz częściej również w weekendy i święta zaniedbując w ten sposób relacje z bliskimi. Pogoń za karierą i pieniędzmi, stres i brak czasu najbardziej odczuwa dziecko, którego marzeniem staje się spędzenie choć jednego wieczoru z mamą i tatą, wspólna zabawa czy nauka. Brak zainteresowania rodziców codziennymi sprawami dziecka wpływa negatywnie nie tylko na jego samopoczucie i kondycję psychiczną, ale także późniejsze relacje z bliskimi i rówieśnikami. – Samotność, brak akceptacji i wsparcia najbliższych obniża poczucie własne wartości i sprawia, że dziecko czuje się niepotrzebne. W efekcie taka sytuacja może prowadzić nie tylko do problemów wychowawczych, ale także do poważnych zaburzeń psychicznych, od stanów lękowych i depresji po myśli samobójcze – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

Przyjaciel komputer

Zdarza się, że brak towarzystwa i zainteresowania rodzice rekompensują dziecku nową zabawką czy grą komputerową. Młodzi ludzie szybko nawiązują także znajomości przez Internet, nie zdając sobie sprawy z wielu zagrożeń. – Dla samotnego dziecka może to być jedyne miejsce, w którym będzie czuło się wysłuchane i akceptowane. Nie dopuszcza więc do siebie myśli, że nawet w wirtualnym świecie może zostać skrzywdzone. Brak świadomości konsekwencji upubliczniania swoich problemów i emocji w sieci może mieć poważny wpływ na psychikę dziecka i jego dalszy rozwój – dodaje dr Strzelec. Internet to jednak nie jedyne zagrożenie. Brak zadowolenia ze swojego życia prowokuje młodych ludzi także do sięgania po używki. – Zarówno uzależnienie od Internetu, gier komputerowych, jak i alkoholu czy narkotyków poważnie zagraża zdrowiu psychicznemu młodych ludzi. Powoduje nasilenie objawów depresji, lęków i fobii, wpływa także na zachowanie i dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie – dodaje ekspert.

Być rodzicem: kochać, wpierać, akceptować

Młodzi ludzie są ambitni, dążą do odnoszenia sukcesów na polu zawodowym, często zapominając o tym, co jest w ich życiu istotne. Bycie rodzicem to niezwykle odpowiedzialna rola i często najważniejsza jaką pełnimy. Zdarza się, że opieka nad dzieckiem wiąże się z rezygnacją z dotychczasowego stylu życia, pracy czy zainteresowań. Dlatego decydując się na założenie rodziny warto mądrze określić swoje priorytety i zadbać, by na ich liście nie zabrakło miłości, akceptacji i wsparcia.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: opieka nad dzieckiem, relacje z rodzicami, wychowanie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »