kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Witaminy dla niemowląt
2009/10/21 9:00:00

Witaminy K i D występują w śladowych ilościach w pokarmie kobiety, dlatego u niemowląt karmionych w pierwszych miesiącach życia wyłącznie piersią, zaleca się codzienne doustne uzupełnianie witaminy D i K w ściśle określonych dawkach.

Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku, każde niemowlę karmione piersią powinno otrzymywać witaminę D w dawce 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę.

Witamina D odgrywa istotną rolę w utrzymaniu właściwych stężeń oraz proporcji wapnia i fosforu w organizmie. Jest niezbędna do właściwego rozwoju oraz kondycji kości i zębów. Niedostateczna podaż witaminy D może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej. Należy pamiętać, że synteza skórna witaminy D może być niewystarczająca, ze względu na niskie nasłonecznienie oraz powszechne obecnie stosowanie filtrów UV.

Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta oraz Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2007 roku, wszystkim noworodkom tuż po urodzeniu podaje się domięśniowo jednorazową makrodawkę witaminy K w szpitalu (0,5 mg). Niemowlętom karmionym piersią zalecane jest codzienne doustne uzupełnianie witaminy K w mikrodawkach od 8 doby życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia, w ilości 25 μg na dobę.

Witamina K jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi, prawidłowy metabolizm wapnia, ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Na możliwość niedoboru narażone są niemowlęta karmione piersią, ponieważ w ich jelicie grubym znajdują się bifidobakterie, które nie produkują witaminy K, a pokarm matki zawiera zbyt małe ilości tego składnika. Dlatego też podawanie witaminy K w tym okresie jest tak ważne.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: karmienie piersią, krzepliwość krwi, krzywica, niemowlę, noworodek, witaminy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»