kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Woda w codziennej diecie dziecka
2009/8/13 17:30:00

Dzieci to łasuchy - słodkie batoniki, chipsy, soki czy ciasteczka - to lubią najbardziej. Dlatego musimy dbać, aby w codziennej diecie dziecka znalazły się odżywcze i zdrowe składniki, które zapewnią naszemu maluchowi odpowiedni rozwój. Woda jest niezbędnym i niezastąpionym składnikiem diety, zarówno dzieci jak i dorosłych. Pamiętajmy o tym, aby w codziennym menu naszych pociech jedną z głównych pozycji była woda.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego plecak naszego dziecka zapełnia się nowymi podręcznikami, zeszytami, przyborami szkolnymi. Pamiętajmy, aby spakować do niego także pożywne drugie śniadanie oraz butelkę naturalnej wody, która zaspokoi pragnienie dziecka oraz doda mu sił i energii na pełen wrażeń dzień.

Woda jest niezbędnym składnikiem diety - młody organizm przyswaja ją najlepiej ze wszystkich napojów i co ważne - nie zawiera ona zbędnych kalorii. U zdrowych dzieci zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma tutaj wiek, masa ciała, jak również czynniki zewnętrzne. Niemowlętom do pół roku powinniśmy dostarczać ok. 700 ml wody dziennie, a od pół roku do roku ok. 800 ml. Z wiekiem zapotrzebowanie na wodę u naszych pociech wzrasta. Dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat wynosi 1300 ml, dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat 1700 ml, a dla pociech w wieku od 7 do 9 lat jest to 1900 ml. U starszych dzieci, mniej więcej od 10 roku życia, ilość spożywanej wody zależy od płci naszej pociechy. Chłopcy w wieku od 10 do 12 lat powinni pić dziennie 2400 ml wody, a dziewczynki 2100 ml. Największa różnica w ilości spożywanej wody widoczna jest w dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Chłopcy pomiędzy 13 a 15 rokiem życia powinni pić dziennie ok. 3000 ml wody, a dziewczynki w tym samym wieku ok. 2200 ml. Nastoletni chłopcy w przedziale wiekowym od 16 do 18 lat potrzebują dziennie aż 3300 ml wody, a dziewczynki w tym samym wieku ok. 2300 ml. Pamiętajmy, aby dziecko piło więcej wody zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, zwiększonej ruchliwości oraz w czasie choroby, szczególnie gdy przebiega ona z gorączką, wymiotami czy biegunką.

Wodę tracimy przez cały dzień - jest stale wydalana z organizmu w związku z poceniem, oddychaniem a także przemianą materii (mocz, kał). Dziecko powinno uzupełniać jej straty pijąc wodę przez cały dzień, a nie tylko w momencie kiedy odczuwa pragnienie. Idąc na mecz piłki nożnej czy siatkówki, w którym czynnie uczestniczą nasze pociechy, weźmy ze sobą naturalną wodę butelkowaną, którą nasze dziecko będzie mogło popijać w przerwach gry. Przypominajmy dziecku o piciu, gdyż często zaaferowane zabawą po prostu zapomina o pragnieniu. Pamiętajmy, że najlepsze wzorce przekazują dzieciom ich rodzice. Codziennie uczmy dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych - pijmy wodę w obecności dziecka, zabierajmy ją ze sobą na wycieczki i place zabaw i dbajmy o to, by dziecko zawsze miało do niej dostęp.

Dla dzieci w różnym wieku odpowiednie są różne rodzaje wody. Niemowlętom powinno się podawać wodę niskozmineralizowaną, w której zawartość składników mineralnych jest niższa niż 500 mg/l. Większe dzieci, w wieku od 2 - 10 lat, mogą pić zarówno wodę niskozmineralizowaną jak i średniozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500mg/l), jednak musimy pamiętać, aby nie były one zbyt wysoko nasycone dwutlenkiem węgla.

Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych wód butelkowanych, które różnią się smakiem i właściwościami mającymi znaczenie dla organizmu człowieka. Wybierajmy więc wodę odpowiednią dla potrzeb naszego organizmu i trybu życia. Postarajmy się, aby picie wody stało się pozytywnym uzupełnieniem codziennej diety i niezwykle zdrowym nawykiem. Niech butelka wody będzie stałym gościem na stole w czasie domowego obiadu, jak i w plecaku naszego dziecka.

Więcej informacji na temat wpływu naturalnej wody butelkowanej na zdrowie człowieka znajdziesz na stronie kampanii „Woda - naturalnie ze źródła" www.wodazezrodla.pl.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dieta, picie wody, woda mineralna, wody butelkowe, wody niskozmineralizowane, zdrowe odżywianie, zdrowie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »