kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zdrowa reaktywacja w szkolnych sklepikach
2011/11/14 23:40:00

Naturalne przekąski, jogurty, świeże warzywa i owoce – tego brakuje w asortymencie szkolnych sklepików. Dlatego właśnie Fundacja BOŚ Banku uruchomiła nowy program promujący prawidłowe odżywianie wśród najmłodszych – „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Szkoły biorące udział w akcji powalczą o granty finansowe na reorganizację sklepików na łączną kwotę 50 tys. zł.

Wiele dzieci nie przynosi śniadań do szkoły i zaspokaja głód kupowanymi przekąskami. Najczęściej są to mocno konserwowane, słodzone, solone czy gazowane produkty.

– Akceptacja funkcjonowania szkolnych sklepików z obecnym asortymentem jest milczącym przyzwoleniem na nieuchronne pogarszanie się stanu zdrowia dzieci korzystających z ich oferty. Sytuacja taka pogarsza się wraz z dorastaniem dzieci i zwiększaniem stopnia ich samodzielności. Dlatego do naszej akcji zapraszamy nie tylko szkoły podstawowe ale także gimnazja i licea – mówi Andrzej Pietrucha, prezes zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska, która wraz z setkami szkół w Polsce organizuje cykl projektów pod wspólną nazwą „Aktywnie po Zdrowie”.

Program ma formę międzyszkolnej rywalizacji i ma szansę dotrzeć do ok. 23 tys. szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Zadanie polega na przygotowaniu projektów promocji zasad zdrowego odżywiania, a także opracowaniu planów przebudowy sklepików szkolnych w taki sposób, aby na co dzień zapewniały uczniom dostęp do zdrowych posiłków.

– Zadania konkursowe zostały zaplanowane specjalnie z myślą o tym, aby finalny etap działań poprzedzony był też procesem zdobywania wiedzy na temat właściwego odżywiania się – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska z Fundacji BOŚ Banku. W skład każdego zespołu mogą wejść nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, przedstawiciele samorządów szkolnych czy rad rodziców. – Nasz konkurs służy nie tylko poszukiwaniu zdrowych alternatyw dla niezdrowych przyzwyczajeń żywieniowych młodzieży. Uczy też pracy zespołowej oraz zdolności krytycznej oceny reklam i wyboru tych produktów, które odpowiadają potrzebom naszego organizmu – wyjaśnia Aleksandra Koper, specjalista ds. żywienia opiekująca się programem.

Wszystkie szkoły zainteresowane udziałem w projekcie i otrzymaniem dofinansowania, do 31 grudnia 2011 powinny zarejestrować swój zespół na stronie internetowej www.aktywniepozdrowie.pl w zakładce „Sklepiki – reaktywacja”. Z końcem marca 2012 mija termin nadsyłania materiałów konkursowych, które zostaną ocenione przez jurorów. Najlepsze projekty otrzymają wsparcie finansowe w postaci grantów w wysokości do 2 tys. zł.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: odżywianie, szkoła


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »