kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Zmień materac w łóżku, kiedy dziecko urośnie
2009/10/23 20:30:00

Na każdym etapie rozwoju dziecka pojawiają się kolejne rzeczy, z których wyrasta i które należy wymieniać zależnie od nieustanie zmieniających się potrzeb. Chodzi tu nie tylko o ubrania, buty czy ulubione przekąski, ale i materac, na którym śpi.

O tym, że sen jest niezwykle ważny dla dzieci, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nadszedł już moment wymiany materaca z dziecięcego na prawdziwie dorosły. Najłatwiej można to stwierdzić po wymiarach. Materace dla dzieci produkowane są rozmiarach 120 x 60 cm i 140 x 70 cm. "Dobrze dobrany materac powinien być o 20 cm dłuższy, niż wynosi wzrost sypiającej na nim osoby. Niedopuszczalne jest, aby dziecko spało ze stopami wystającymi poza łóżko" - tłumaczy Tomasz Goc z Fabryki Materacy JANPOL. Jeśli natomiast chodzi o szerokość łóżka, na którym śpi jedna osoba, powinna ona liczyć co najmniej 80 cm.

Kolejną rzeczą odróżniającą materac dziecięcy od normalnego jest jego grubość. Te dla maluchów wynoszą ok. 10 cm, natomiast dla dorosłych już ok. 20 cm. Do wyboru mamy też różne stopnie twardości, co jest szczególnie istotne przez wzgląd na stale rosnącą wagę dziecka. Nowy materac powinien być tak dobrany, aby gwarantował odpowiednie wsparcie dla ciała, czego nie może już zapewnić stare łóżko. Okazuje się, że dla dzieci jest to o tyle ważne, że ich młode i giętkie kręgosłupy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zwyrodnienia.

Spokojnie przespana noc ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Brak dobrego wypoczynku może skutkować rozdrażnieniem, brakiem chęci do działania oraz rozkojarzeniem w szkole. Niewłaściwie wykorzystany czas snu przekłada się na różne aspekty życia dziecka. Większość młodych ludzi rośnie aż do dwudziestu paru lat, dlatego wystarczająco duże i wygodne łóżko jest tak samo ważne dla siedemnastolatków, jak i dla siedmiolatków.

Jednocześnie przy tego typu sytuacjach warto wykształcić w dziecku nawyk dbania o nowe przedmioty. W tym przypadku może być o tyle łatwiej, że przecież dostało coś „dorosłego". Należy ustalić z nim, że nie powinno skakać po materacu, gdyż może go w ten sposób uszkodzić. Nie powinno także jeść ani pić w łóżku, bo prawdopodobnie skończy się to zalaniem lub zabrudzeniem materaca, a czyszczenie może nie być łatwe. Jeśli jest to nawyk, którego nie jesteśmy w stanie zmienić, warto zaopatrzyć się w jeden z wielu dostępnych pokrowców na materac. Wówczas ewentualne zabrudzenia nie są już problemem, ponieważ pokrowiec można w łatwy sposób zdjąć i wyprać w temp. 600 Celsjusza.

Zmiana materaca dziecięcego na normalny daje dziecku możliwość wykształcenia preferencji snu i określenia jakie warunki są dla niego najwygodniejsze. Jednak kiedy nie jesteśmy pewni wyboru warto postawić na materac, którego wypełnienie cechuje się wysoką elastycznością, trwałością i odpornością na odkształcanie. Kiedy materac ma służyć naszym pociechom powinien mieć właściwości higroskopijne oraz antyalergiczne, co w znacznym stopniu przekłada się na jakość snu.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dorosły materac, dziecięcy materac, materac, materac dla dziecka, sen, łóżko


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»