kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Wychowanie dzieci w Polsce 2008
2009/11/27 13:30:00


Dzieci chore przewlekle i niepełnosprawne wymagające stałej specjalistycznej opieki przebywały również w domach pomocy społecznej różnego typu. W 2008 r. w placówkach tego rodzaju opiekowano się 1,6 tys. dzieci i młodzieży do 18 lat.

Zdrowie dzieci

W systemie opieki zdrowotnej dzieci objęte są ochroną niezależnie od statusu ubezpieczenia rodziców/opiekunów czy przebywania w instytucjach sprawujących funkcje opiekuńcze. Zakres opieki zdrowotnej (poza profilaktyką, którą powinny być objęte wszystkie dzieci) zależy przede wszystkim od stanu zdrowia. Ostatnie dane odnośnie stanu zdrowia populacji pochodzą z przeprowadzonego w 2004 r. badania stanu zdrowia ludności Polski (badania takie realizowane są co kilka lat – wyniki kolejnego będą dostępne w 2010 r.), którym objęto również dzieci. Zgodnie z jego wynikami 37,8% dzieci deklarowało (najczęściej odpowiadali ich opiekunowie, chociaż w przypadku młodzieży 13-letniej i starszej dopuszczano również wywiad z dzieckiem) bardzo dobry stan zdrowia, 52,7% - dobry, a 7,7% oceniało swoje zdrowie jako takie sobie – ani dobre ani złe. W badaniu odnotowano jednak grupę dzieci o złym lub bardzo złym stanie zdrowia – 1,5%. Na długotrwałe problemy zdrowotne uskarżało się 15,8% badanych dzieci, częściej dzieci w grupie wieku 5-9 lat i 10-14 lat niż młodsze czy starsze, i równocześnie te grupy wieku charakteryzują się najwyższymi wśród dzieci odsetkami chorujących przewlekle. Najczęściej występującymi wśród dzieci chorobami przewlekłymi (z listy przedstawionej w założeniach badawczych) były: alergia, astma alergiczna i choroby oka. Uogólnione wyniki badania z 2004 r. wskazywały, że 72,4% dzieci w wieku do 18 lat nigdy nie chorowało przewlekle.

Źródłem informacji o rodzaju i częstości udzielanych usług opieki zdrowotnej są roczne badania zakładów opieki zdrowotnej i indywidualnych praktyk lekarskich. Podmioty te składają sprawozdania uwzględniające informację o liczbie korzystających lub liczbie świadczeń udzielonych osobom w wieku do 18 lat. Wyniki badań jednostek organizacyjnych systemu ochrony zdrowia za 2008 r. wskazują, że w zakładach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży do 18 lat udzielono 37073 tys. porad w podstawowej opiece zdrowotnej, w opiece specjalistycznej – 24630 tys. porad, w tym 8863 specjalistycznych porad stomatologicznych. W 2008 r. na 1 osobę w wieku do 18 lat przypadało ponad 8 porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (podstawowej i specjalistycznej). W szpitalach ogólnych z usług medycznych na oddziałach skorzystało 1554 tys. osób do lat 18 (w tym na oddziałach neonatologii). W systemie ratownictwa medycznego udzielono pomocy 216 tys. poszkodowanych dzieci.

W ciągu 2008 roku w żłobkach będących zakładami opieki zdrowotnej lub oddziałach żłobkowych przy przedszkolach przebywało 54,7 tys. dzieci. Na 1000 dzieci w wieku do 3 lat - 26 korzystało z opieki zapewnianej przez wymienione żłobki.

Wychowanie i edukacja

Pierwszym etapem kształcenia w systemie oświaty jest wychowanie przedszkolne. Obejmuje ono dzieci w wieku 3-6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, a od roku 2008/2009 również w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. W roku szkolnym 2008/2009 wychowaniem przedszkolnym objęto 919,1 tys. dzieci tj. o 47,2 tys. więcej niż w roku poprzednim. W zajęciach tych uczestniczyło 63,1% dzieci w wieku 3-6 lat (wobec 59,4% rok wcześniej). Odnotowano zatem niewielką poprawę, ale nadal spośród dzieci zamieszkałych na wsi do placówek przedszkolnych uczęszczało tylko 42,7%. Najczęściej z zajęć na tym poziomie kształcenia korzystali 6-latkowie (94,5% tego rocznika wieku), rzadziej dzieci z grupy 3-5 lat (52,7%). W rankingu krajów europejskich Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem powszechności edukacji przedszkolnej.


Strony: [1] [2] [3] następna »

eGospodarka.pl
Oprac: Regina Anam

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dzieci, edukacja dzieci, opieka nad dziećmi, wychowanie dzieci, zdrowie dzieci


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»