Dzieci chore przewlekle i niepełnosprawne wymagające stałej specjalistycznej opieki przebywały również w domach pomocy społecznej różnego typu. W 2008 r. w placówkach tego rodzaju opiekowano się 1,6 tys. dzieci i młodzieży do 18 lat.
Zdrowie dzieci
W systemie opieki zdrowotnej dzieci objęte są ochroną niezależnie od statusu ubezpieczenia rodziców/opiekunów czy przebywania w instytucjach sprawujących funkcje opiekuńcze. Zakres opieki zdrowotnej (poza profilaktyką, którą powinny być objęte wszystkie dzieci) zależy przede wszystkim od stanu zdrowia. Ostatnie dane odnośnie stanu zdrowia populacji pochodzą z przeprowadzonego w 2004 r. badania stanu zdrowia ludności Polski (badania takie realizowane są co kilka lat – wyniki kolejnego będą dostępne w 2010 r.), którym objęto również dzieci. Zgodnie z jego wynikami 37,8% dzieci deklarowało (najczęściej odpowiadali ich opiekunowie, chociaż w przypadku młodzieży 13-letniej i starszej dopuszczano również wywiad z dzieckiem) bardzo dobry stan zdrowia, 52,7% - dobry, a 7,7% oceniało swoje zdrowie jako takie sobie – ani dobre ani złe. W badaniu odnotowano jednak grupę dzieci o złym lub bardzo złym stanie zdrowia – 1,5%. Na długotrwałe problemy zdrowotne uskarżało się 15,8% badanych dzieci, częściej dzieci w grupie wieku 5-9 lat i 10-14 lat niż młodsze czy starsze, i równocześnie te grupy wieku charakteryzują się najwyższymi wśród dzieci odsetkami chorujących przewlekle. Najczęściej występującymi wśród dzieci chorobami przewlekłymi (z listy przedstawionej w założeniach badawczych) były: alergia, astma alergiczna i choroby oka. Uogólnione wyniki badania z 2004 r. wskazywały, że 72,4% dzieci w wieku do 18 lat nigdy nie chorowało przewlekle.
Źródłem informacji o rodzaju i częstości udzielanych usług opieki zdrowotnej są roczne badania zakładów opieki zdrowotnej i indywidualnych praktyk lekarskich. Podmioty te składają sprawozdania uwzględniające informację o liczbie korzystających lub liczbie świadczeń udzielonych osobom w wieku do 18 lat. Wyniki badań jednostek organizacyjnych systemu ochrony zdrowia za 2008 r. wskazują, że w zakładach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży do 18 lat udzielono 37073 tys. porad w podstawowej opiece zdrowotnej, w opiece specjalistycznej – 24630 tys. porad, w tym 8863 specjalistycznych porad stomatologicznych. W 2008 r. na 1 osobę w wieku do 18 lat przypadało ponad 8 porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (podstawowej i specjalistycznej). W szpitalach ogólnych z usług medycznych na oddziałach skorzystało 1554 tys. osób do lat 18 (w tym na oddziałach neonatologii). W systemie ratownictwa medycznego udzielono pomocy 216 tys. poszkodowanych dzieci.
W ciągu 2008 roku w żłobkach będących zakładami opieki zdrowotnej lub oddziałach żłobkowych przy przedszkolach przebywało 54,7 tys. dzieci. Na 1000 dzieci w wieku do 3 lat - 26 korzystało z opieki zapewnianej przez wymienione żłobki.
Wychowanie i edukacja
Pierwszym etapem kształcenia w systemie oświaty jest wychowanie przedszkolne. Obejmuje ono dzieci w wieku 3-6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, a od roku 2008/2009 również w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. W roku szkolnym 2008/2009 wychowaniem przedszkolnym objęto 919,1 tys. dzieci tj. o 47,2 tys. więcej niż w roku poprzednim. W zajęciach tych uczestniczyło 63,1% dzieci w wieku 3-6 lat (wobec 59,4% rok wcześniej). Odnotowano zatem niewielką poprawę, ale nadal spośród dzieci zamieszkałych na wsi do placówek przedszkolnych uczęszczało tylko 42,7%. Najczęściej z zajęć na tym poziomie kształcenia korzystali 6-latkowie (94,5% tego rocznika wieku), rzadziej dzieci z grupy 3-5 lat (52,7%). W rankingu krajów europejskich Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem powszechności edukacji przedszkolnej.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »