kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia
2008/11/22 16:20:00

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od roku 2002. Jego inauguracja łączyła się z setnymi obchodami urodzin tej przesympatycznej pluszowej zabawki. Obecnie Miś ma już 106 lat i trudno wyobrazić sobie świat bez tego największego przyjaciela każdego dziecka i nie tylko … Ilu bowiem dorosłych trzyma jeszcze w szafie swojego starego misia i co jakiś czas zagląda do niego, żeby wyżalić się w trudnych chwilach.

Tradycją już stało się organizowanie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia imprez, konkursów, spotkań, których głównymi bohaterami są te niezwykłe stworzenia. Organizatorzy imprez nawiązują do postaci znanych z literatury czy filmów, misiów takich jak Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Kolargol, Miś Uszatek itp. W imprezach tych uczestniczą najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, ale nie ukrywajmy faktu, że i dorośli mają z nich wiele satysfakcji.

Historię pluszowego Misia rozpoczął prezydent Roosevelt, który postrzelił w trakcie polowania małego niedźwiadka. Ujrzawszy przerażone zwierzątko postanowił puścić go wolno, rezygnując ze swego trofeum. Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twórcę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia serii rysunków pt. „Drawing the Line in Mississippi”. Rysunki ukazały się w gazetach, a te z kolei zachęciły Morris Michtom’ a, właściciela sklepu ze słodyczami, do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej, podobnej do misia z komiksu. W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z odręcznie podpisaną karteczką „Miś Teddy’ego”. W tym samym czasie, ok. 1903 r. niemiecki projektant zabawek Richard Steiff zaprojektował misia, którego świat ujrzał na wystawie zabawek w Lipsku. Podobno pewien amerykański kupiec zamówił u Steiffa aż 3 tys. misiów. Był to początek błyskotliwej kariery pluszowego misia. Po drugiej wojnie światowej najbardziej znanym twórcą misiów był Wendy Boston. Przełomem była możliwość prania pluszowych futerek w pralce. Projekt Wendy Boston ukształtował wizerunek misia aż do lat 70-tych. Współczesny miś, to w odróżnieniu od misia przedwojennego, który był szyty wyłącznie z materiałów naturalnych, miś z tkanin syntetycznych. Oczy misia są obecnie robione z plastiku, podczas gdy oczy starych zacnych pluszaków mogły być tylko szklane. W połowie lat 70 tych wizerunek misia ulega przemianom, jednak wielbiciele wspominają wzory z początku wieku. Odtąd miś przestaje być jedynie pluszową zabawką dla dzieci, ale staje się przedmiotem westchnień kolekcjonerów. Z myślą o nich na początku lat 80 tych powstała kolekcja starych misiów wg projektu Steiffa. W 1984 r. zostało otwarte muzeum pluszowych misiów w Anglii. Zaczęto organizować aukcje, na których poszczególne modele misiów osiągały ogromne ceny, np. jeden z misiów Steiffa został sprzedany za 176 tys. dolarów.

Obecnie żyjemy w czasach ogromnego rozkwitu tradycji pluszowych misiów, zarówno tych starych z początku wieku, ręcznie szytych, jak i tych współczesnych produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie. Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką naszego dziecka i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.

W związku z kolejnymi obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia serwis internetowy www.republikadzieci.pl zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na podobiznę Misia. Jest to już druga edycja konkursu. W tym roku sponsorem konkursu jest wydawnictwo ZNAK, a nagrodami są zestawy książek Michael Bond’a wydanych z okazji 50 urodzin Misia Paddingtona.

Źródło:


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Kubuś Puchatek, Miś Kolargol, Miś Paddington, Miś Teddy&#8217, Miś Uszatek, ego, miś, pluszowy miś


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »