kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Aby nocka była „sucha”...
2007/9/7 0:40:00

Moczenie nocne jest najczęstszym urologicznym problemem u dzieci. Nie zagraża ani zdrowiu, ani życiu dziecka, więc bywa traktowane jako stan przejściowy, coś, z czego dziecko prędzej czy później wyrośnie. W większości wypadków dzieci rzeczywiście wyrastają z moczenia nocnego, jednak przypadłość ta znacznie utrudnia życie dziecka zarówno w rodzinie, jak i w grupie rówieśników, dlatego też bezwzględnie wymaga leczenia.

Oczywiście nie każdy przypadek „mokrego prześcieradła” musi być traktowany jako poważny problem urologiczny - o moczeniu nocnym mówimy dopiero wtedy, gdy mimowolne popuszczanie moczu podczas snu dotyczy dziecka pięcioletniego lub starszego i zdarza się częściej niż 2 razy w tygodniu.

Dziecko może się moczyć zarówno każdej nocy jak i nieregularnie, sporadycznie, na przykład kilka razy w tygodniu lub 2 - 3 razy w miesiącu. Rodzice powinni się zgłosić do lekarza, jeżeli po ukończeniu 4 roku życia dziecko nadal się moczy (w tygodniu jest przeciętnie więcej „mokrych” niż „suchych” nocy), a także wówczas, gdy:
- moczeniu nocnemu towarzyszy moczenie bielizny w dzień
- dziecko, co jakiś czas ma podwyższoną temperaturę bez wyraźnej przyczyny
- moczenie nocne pojawia się po okresie prawidłowej kontroli oddawania moczu.

Specjaliści szacują, że w Polsce problem moczenia nocnego dotyczy 300 tysięcy dzieci. Według statystyk średnio aż troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej moczy się w nocy.

Moczenie nocne można podzielić na: pierwotne (dziecko moczy się w nocy od urodzenia) i wtórne (w rozwoju dziecka był okres co najmniej półrocznej, świadomej kontroli oddawania moczu).

W prawidłowych warunkach pęcherz moczowy powinien do rana utrzymać mocz spływający z nerek w godzinach nocnych. U dzieci cierpiących na moczenie nocne pęcherz jest nadaktywny i ma zmniejszoną pojemność, dlatego też dziecko albo moczy się do łóżka, albo musi wstawać w nocy do toalety.

Moczenie nocne może być objawem wielu chorób, dlatego też każde cierpiące z tego powodu dziecko powinno być dokładnie zbadane przez lekarza. Metody leczenia zależą od przyczyn: stosuje się leki regulujące czynność dolnych dróg moczowych lub poprawiające zagęszczanie moczu w godzinach nocnych. Kuracja trwa zwykle 3 - 4 miesiące i daje bardzo dobre efekty - 70 - 90% dzieci zostaje całkowicie wyleczonych.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: mocz, moczenie nocne, toaleta


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »