kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Aby nocka była „sucha”...
2007/9/7 0:40:00

Moczenie nocne jest najczęstszym urologicznym problemem u dzieci. Nie zagraża ani zdrowiu, ani życiu dziecka, więc bywa traktowane jako stan przejściowy, coś, z czego dziecko prędzej czy później wyrośnie. W większości wypadków dzieci rzeczywiście wyrastają z moczenia nocnego, jednak przypadłość ta znacznie utrudnia życie dziecka zarówno w rodzinie, jak i w grupie rówieśników, dlatego też bezwzględnie wymaga leczenia.

Oczywiście nie każdy przypadek „mokrego prześcieradła” musi być traktowany jako poważny problem urologiczny - o moczeniu nocnym mówimy dopiero wtedy, gdy mimowolne popuszczanie moczu podczas snu dotyczy dziecka pięcioletniego lub starszego i zdarza się częściej niż 2 razy w tygodniu.

Dziecko może się moczyć zarówno każdej nocy jak i nieregularnie, sporadycznie, na przykład kilka razy w tygodniu lub 2 - 3 razy w miesiącu. Rodzice powinni się zgłosić do lekarza, jeżeli po ukończeniu 4 roku życia dziecko nadal się moczy (w tygodniu jest przeciętnie więcej „mokrych” niż „suchych” nocy), a także wówczas, gdy:
- moczeniu nocnemu towarzyszy moczenie bielizny w dzień
- dziecko, co jakiś czas ma podwyższoną temperaturę bez wyraźnej przyczyny
- moczenie nocne pojawia się po okresie prawidłowej kontroli oddawania moczu.

Specjaliści szacują, że w Polsce problem moczenia nocnego dotyczy 300 tysięcy dzieci. Według statystyk średnio aż troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej moczy się w nocy.

Moczenie nocne można podzielić na: pierwotne (dziecko moczy się w nocy od urodzenia) i wtórne (w rozwoju dziecka był okres co najmniej półrocznej, świadomej kontroli oddawania moczu).

W prawidłowych warunkach pęcherz moczowy powinien do rana utrzymać mocz spływający z nerek w godzinach nocnych. U dzieci cierpiących na moczenie nocne pęcherz jest nadaktywny i ma zmniejszoną pojemność, dlatego też dziecko albo moczy się do łóżka, albo musi wstawać w nocy do toalety.

Moczenie nocne może być objawem wielu chorób, dlatego też każde cierpiące z tego powodu dziecko powinno być dokładnie zbadane przez lekarza. Metody leczenia zależą od przyczyn: stosuje się leki regulujące czynność dolnych dróg moczowych lub poprawiające zagęszczanie moczu w godzinach nocnych. Kuracja trwa zwykle 3 - 4 miesiące i daje bardzo dobre efekty - 70 - 90% dzieci zostaje całkowicie wyleczonych.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: mocz, moczenie nocne, toaleta


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»