kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Bariery w karmieniu piersią
2011/1/25 18:40:00

Wiele kobiet podczas karmienia piersią napotyka różne przeszkody. Na kobiety karmiące ma nie tylko wpływ jedzenie, ale również środowisko oraz osoby, które znajdują się w bliskim otoczeniu matki. Dlatego szczególnie ważna jest pomoc ojca narodzonego dziecka.

Karmienie piersią zwłaszcza na początku może być dla młodej mamy stresujące i kłopotliwe. Niektóre młode mamy, kiedy już na początku pojawią się problemy, rezygnują z karmienia piersią, a niepotrzebnie! Lekarze apelują do mam, aby postarały się przezwyciężyć problemy i bariery, ponieważ rezygnacja z naturalnego sposobu karmienia powinna być ostatecznością. Sam początek karmienia jest najtrudniejszy zarówno dla kobiety jak i malucha, bowiem nie tylko mama musi nauczyć się jak karmić dziecko, również dziecko musi nauczyć się jak ssać. Wiele problemów sprawia także przyzwyczajenie się do uczucia ssania przez malucha.

Zatkane kanaliki mleczne i zapalenie piersi to dolegliwości z którymi spotyka się praktycznie każda poczatkująca mama. Mają one również wpływ na to, czy kobieta decyduje się nadal karmić dziecko piersią. Jednak istnieją również inne bariery natury nie fizycznej, lecz psychicznej:

- brak wsparcia w domu,
- brak członków rodziny, którzy mają doświadczenie w karmieniu piersią,
- brak informacji dotyczących sposobu karmienia piersią,
- brak czasu i prywatności do karmienia piersią,
- brak komunikacji z innymi kobietami karmiącymi piersią.

Oczywiście decyzja o karmieniu piersią jest sprawą osobistą i indywidualną. Żadna matka nie powinna czuć się winna, jeśli zdecydowała się, że nie będzie karmiła piersią. Jednak warto wiedzieć, jakie korzyści mogą płynąć z naturalnego sposobu karmienia dziecka:

- Karmienie piersią chroni dzieci i zmniejsza ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak: biegunka, zapalenie płuc i zapalenie ucha.
- Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na astmę.
- Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).
- Matki, które karmią piersią prawdopodobnie są mniej narażone na raka piersi i raka jajnika.
- Dodatkowo dziecko, które karmione jest piersią, wraz z mlekiem matki otrzymuje przeciwciała.

Istnieją przeciwskazania do karmienia piersią, jednak takie przypadki występują dość rzadko. W razie jakikolwiek wątpliwości i pytań młode mamy powinny się skonsultować z lekarzem lub położną. Dzięki temu każda kobieta uzyska fachową informację.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: karmienie piersią, niemowlę, noworodek


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»