kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Brakuje miejsc w żłobkach
2006/9/14 13:20:54

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego od kilku lat w naszym kraju przychodzi na świat coraz więcej dzieci. W całej Polsce brakuje jednak miejsc w żłobkach, a dzieci są wpisywane na listy rezerwowe. Problem w tym, że placówek tego typu jest za mało, a nowe żłobki prawie nie powstają - donosi "Gazeta Wyborcza".

Młode matki, które chcą aby ich dzieci przebywały w żłobku, nie mogą znaleźć dla nich miejsca. W większości tych placówek brakuje miejsc, a dzieci umieszcza się najczęściej na listach rezerwowych. Na przyjęcie do niektórych żłobków trzeba czekać aż pół roku. W jednej z warszawskich placówek na przyjęcie realną szansę mają jedynie rodzice, którzy zgłosili swoje dzieci w lutym i marcu.

Tymczasem z danych GUS wynika, że w naszym kraju od kilku lat rodzi się coraz więcej dzieci. W 2004 roku przyszło na świat – 356,2 tys. , a w 2005 roku – 364,4 tys. Od stycznia do maja w 2005 roku urodziło się 151,6 tys. dzieci, a w 2006 roku w tym samym okresie 155,3 tys.

Brak miejsc w żłobkach jest przede wszystkim problemem dużych miast. Tylko w Warszawie kiedyś na dzielnicę przypadało 12 żłobków – obecnie zostały tylko trzy. Zdesperowanym rodzicom pozostają oferty prywatnych żłobków, za kilkaset złotych miesięcznie.

Z braku miejsc w żłobkach zdaje sobie sprawę wiceminister pracy i polityki socjalnej Joanna Kluzik-Rostkowska, które przyznała, że chciałaby aby problem żłobków znalazł się w rządowym programie wspierającym rodziny.



Oprac: Izabela Okrój

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: niemowlę, żłobek


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »