kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jak pomóc dziecku, które się zatruło?
2009/8/1 8:40:00

Co zrobić, gdy pociecha wykorzysta moment naszej nieuwagi i zje pięknie wyglądające kuleczki rosnące na przydrożnym krzaczku? Jak pomóc w tych pierwszych, najważniejszych minutach, gdy podejrzewamy u naszego malucha zatrucie toksyczną rośliną lub grzybami?

- Do najczęstszych zatruć toksynami pochodzenia roślinnego dochodzi po spożyciu roślin takich jak: bieluń dziędzierzawa (zwany diabelskim zielem), pokrzyk wilcza jagoda, lulek czarny, szczwół plamisty, szalej jadowity - mówi lek. med. Agata Bonderek-Borowczak z CKK ResQ.

Objawami zatruć są nudności, wymioty i biegunka. Jeśli toksyny przenikną do krwi, mogą wystąpić również takie objawy jak zaburzenie krążenia, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, ślinotok, drętwienie kończyn i drgawki.

W przypadku podejrzenia zatruciem toksyczną rośliną należy wywołać u dziecka wymioty (jeśli jest przytomne) i jak najszybciej przewieźć je do najbliższego szpitala. Starajmy się także dokładnie zapamiętać objawy jakie wystąpiły, bo pomoże to w szybszej diagnozie. Wymioty można wywołać podając mocno osoloną wodę z dodatkiem węgla aktywnego. Po wymiotach należy dziecku ponownie podać węgiel leczniczy, a wymiociny oraz resztki rośliny trzeba zabezpieczyć i przekazać personelowi medycznemu (pomoże to ułatwić identyfikację toksyny).

Jak uniknąć zatrucia grzybami?
- Najważniejsze jest przestrzeganie zasady, iż dzieciom do 4 roku życia nie należy w ogóle podawać grzybów - podkreśla Agata Bonderek-Borowczak. - Jeśli jednak maluch, kierowany ciekawością, zjadł grzyba i podejrzewamy, że mogło dojść do zatrucia, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.
Zatrucia grzybami dzielą się na dwa rodzaje, które uzależnione są od czasu wystąpienia objawów zatrucia: do 6 godzin od spożycia grzybów i powyżej 6 godzin od ich spożycia.

Objawy zatrucia grzybami to nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, ślinotok, zaburzenie krążenia i zwężenie źrenic.
Jak pomóc dziecku? Niezależnie od tego, czy objawy już wystąpiły, czy jeszcze nie, w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami, należy jak najszybciej wywołać wymioty, w celu usunięcia trucizny z żołądka i nie dopuszczenia do jej wchłonięcia, a potem przewieźć dziecko do najbliższego szpitala. Wymiociny oraz resztki grzybów należy zabezpieczyć i przekazać personelowi medycznemu.

Więcej informacji o tym, jak udzielać pierwszej pomocy znajduje się na stronie .


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biegunka, drgawki, drętwienie kończyn, nudności, wymioty, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia, zaburzenie krążenia, zatrucie, ślinotok


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »