kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Na talerzu dwulatka
2007/1/18 12:50:00


Aby uniknąć w przyszłości tego typu problemów musimy zadbać o jego dietę (i kubki smakowe) odpowiednio wcześnie stosując się do pewnych zasad:
1. Posiłki dwulatka powinny być bardzo urozmaicone, bo w tym czasie najłatwiej przyzwyczaja się on do różnych smaków. Dzieci starsze niechętnie jedzą potrawy, których nie znają – dwulatka możemy jeszcze do tego nakłonić wykorzystując naturalną w tym wieku potrzebę poznawania wszystkiego, co nowe.

W codziennej racji pokarmowej dwulatka muszą znaleźć się produkty mleczne (lepiej mieszanki typu „junior”, niż mleko krowie), zbożowe (pieczywo, płatki, makarony, kasze, ryż), chude mięso (gotowane lub pieczone) lub ryby (najlepiej łosoś, makrela, dorsz, mintaj), tłuszcze (masło, oliwa z oliwek, olej sojowy lub rzepakowy), warzywa (początkowo tylko gotowane, surówki wprowadzajmy stopniowo) i owoce oraz soki owocowe.

2. Potrawy powinny być zróżnicowane pod względem sposobu ich przyrządzania (surowe, gotowane, pieczone, rzadko smażone), smaku i koloru. Nie należy podczas jednego posiłku łączyć kilku potraw kwaśnych (np. zupy ogórkowej i surówki z kiszonej kapusty podanej do drugiego dania), ale nie bójmy się podawania kwaśnych potraw dzieciom – naturalny kwas zawarty w niektórych warzywach i owocach pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt.

Wskazane jest również, aby na przykład po czerwonej zupie (barszczu czy pomidorowej) dodatkiem do drugiego dania były zielone warzywa (sałata, szpinak, brukselka, brokuły); dowiedziono już, że barwa potraw doskonale wpływa na apetyt dziecka i pobudza jego zainteresowanie jedzeniem.

3. Dzieciom w drugim roku życia podajemy potrawy częściowo rozdrobnione, ale już nie miksowane czy przecierane przez sito. Warzywa możemy rozdrobnić widelcem już na talerzu dziecka, a mięso po prostu drobniutko pokroić. Wczesne przyzwyczajenie dziecka do gryzienia potraw korzystnie wpływa na rozwój jego uzębienia, a poza tym im szybciej dziecko nauczy się gryźć, tym szybciej zacznie samodzielnie jeść.

Strony: [1] [2] [3] następna »


Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dieta, dwulatek, dziecko, jedzene


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»