kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Trendy w karmieniu mlekiem
2008/7/2 1:50:00

Jak mamy w Polsce karmią swoje dzieci? Jakie są nawyki żywieniowe polskich mam na tle mam z innych krajów? Jakie są skutki stosowania niewłaściwej diety?

Mamy pragną, by ich dzieci rosły zdrowo i prawidłowo się rozwijały. Popularny pogląd głosi, że serce matki podpowie jej, jak zajmować się dzieckiem i jak o nie dbać. Jednak z badań przesiewowych dzieci wynika, że stan zdrowia znacznej liczby dzieci w wieku 0-3 lata nie jest zadowalający, tj. u wielu z nich występują niedobory określonych substancji odżywczych. Niewystarczające jest spożycie żelaza u małych dzieci w krajach Europy Zachodniej i w Polsce, co powoduje wyższe ryzyko wystąpienia anemii. Podobnie jest ze spożyciem takich składników pokarmowych, jak cynk i jod. Z kolei spożycie białek, nasyconych kwasów tłuszczowych, sodu i cukrów nie pochodzących z mleka znacznie przewyższa zalecane ilości. Natomiast spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest poniżej zalecanego poziomu. Co może być przyczyną tak złej sytuacji zdrowotnej maluchów? Niebagatelny wpływ na wzorce żywieniowe małych dzieci ma współczesny styl życia rodziców, a co za tym idzie – dzieci. Codzienne zachowania dorosłych warunkują sposób odżywiania maluchów. Jedna z najbardziej odczuwalnych przez dzieci przyczyn zmiany diety to konieczność powrotu mam do pracy wkrótce po urodzeniu dziecka, aby wesprzeć domowy budżet. Po drugie migracja zarobkowa skutkuje tym, że członkowie rodziny, którzy mogliby zajmować się dziećmi, np. dziadkowie, są daleko.

Obecnie wiele ułatwień życiowych mamy w zasięgu ręki – wymieniając tylko kilka z nich, jak np.: mleko modyfikowane, odciągacze pokarmu, sterylizatory butelek, czy też same butelki przeznaczone wyłącznie dla niemowląt. W przeszłości karmienie piersią było jedynym możliwym rozwiązaniem - aż do końca XIX w., kiedy to powstała pierwsza mieszanka mleczna. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez mlek modyfikowanych, które można podawać niemowlętom praktycznie od pierwszego dnia życia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Nutricia Polska, dla zdecydowanej większości mam decyzja, jaki sposób karmienia niemowlęcia wybrać, jest decyzją ogromnie ważną. Większość polskich mam wybiera karmienie piersią, doceniając względy zdrowotne, jak również łatwość, wygodę i dostępność tej metody. Polki wybierają mleko modyfikowane, jeśli podejmowane próby karmienia piersią się nie powiodły. Polskie mamy mają też wiedzę o tym, że najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią. Towarzyszy temu częsta i trwała praktyka - wiele Polek karmi dość długo (średnio 7 miesięcy) w porównaniu do mam z innych krajów. Dla większości matek karmienie piersią jest swoistym „złotym standardem”, bowiem przekonane są o decydującym wpływie pokarmu matki na system immunologiczny dziecka.

Strony: [1] [2] następna »




 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: karmienie butelką, karmienie piersią, mleko, niemowlę


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »