kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Trendy w karmieniu mlekiem
2008/7/2 1:50:00

Dzieciom po ukończeniu 1. roku życia mleka modyfikowane podawane są średnio przez 9. miesięcy. Zatem starszym dzieciom mamy coraz odważniej podają zwykłe mleko krowie, mimo że postrzegają mleko modyfikowane jako bardziej odżywcze, o zrównoważonym składzie i zawierające cenne prebiotyki. Tymczasem zbyt wczesne (przed ukończeniem przez dziecko 36. miesiąca życia) wprowadzenie do jego diety mleka krowiego może grozić nieprawidłowościami żywieniowymi, np. niedoborem witaminy D czy żelaza. Niestety nie jest to jedyny „grzech żywieniowy” popełniany przez polskie mamy. Co piąta mama deklaruje dosładzanie pokarmów podawanych dziecku. Tendencja ta jest szczególnie widoczna powyżej 1. roku życia dziecka. Lekarze przypominają jednak, ze cukier w diecie dziecka do 3. roku życia należy ograniczyć do minimum. Ponieważ jednak mamy nie znają na pamięć norm żywieniowych, specjaliści zalecają najprostszą i najwygodniejszą metodę – podawanie mleka modyfikowanego aż do ukończenia przez dziecko 3. roku życia.

Główną zaletą mlek modyfikowanych dla małych dzieci powyżej 1. roku życia jest dodatek ważnych witamin i minerałów, takich jak żelazo, cynk i witamina D, wyższy poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz mniejsza zawartość białka i nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do mleka krowiego. Walka z niedoborem żelaza i innych składników odżywczych jest najbardziej skuteczna, kiedy opóźnia się wprowadzenie do diety malucha naturalnego mleka krowiego, a stosuje wzbogacone mleko modyfikowane. Specjaliści podkreślają, że rozwiązanie takie jest nie tylko skuteczne, ale również proste i praktyczne z punktu widzenia mam.

Podejście do karmienia piersią, jak i czas karmienia w różnych społeczeństwach nie są jednakowe. Do krajów, w których karmienie piersią jest zdecydowanie najpopularniejsze należą Turcja, Rosja, Ukraina i Włochy. W znacznej mierze są to społeczeństwa, w których dominuje tzw. tradycyjny model rodziny. Rola kobiety jest tam w głównym stopniu definiowana przez macierzyństwo
i zajmowanie się domem. Z kolei w krajach bardziej rozwiniętych ekonomicznie krótszy czas karmienia piersią wiąże się z szybszym powrotem mam do pracy. Najkrócej piersią karmią mamy w dynamicznie rozwijającej się Irlandii, tj. średnio 3,3 miesiąca, a aż 88 proc. Irlandek używa mleka modyfikowanego dla najmłodszych niemowląt - w wieku 0-6 miesięcy. Polki karmią piersią średnio przez 7 miesięcy. Dłużej karmią tylko Rosjanki, podające pierś niemowlętom do ponad 8. miesiąca życia.



Strony: [1] [2]




 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: karmienie butelką, karmienie piersią, mleko, niemowlę


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »